Uvod

Turistický (I. Sedláková)

2018/2019
V případě nepříznivého počasí najdu náhradní program.
sudý týden :
2.B a třída paní Falářové a Neděle
lichý týden :
2.B a třída paní Opatové

4.10.      práce ve třídě - pracovní sešit A-4, penál, bezpečnost mimo areál školy

11.10.    Národní památník- socha Jana Žižky - vyhlídka, vstupné 30,-, návrat v 18hod k pav. H
              pracovní sešit sebou

18.10.    ,,Pošli to dál" - Poštovní muzeum, vstupné 10,-, návrat v 18 hod k pav. H
              pracovní sešit sebou

25.10.    Z provozních důvodů výlet není

1.11.      Stromovka, návrat v 18 hod k pav. H

8.11.      NS Modřanská rokle, návrat v 18 hod,

15.11.    výstava kostiček - Vltavanů, vstupné 50,-Kč, návrat v 18 hod.k pav. H

22.11.    Mat a Pat- zámek Chvaly, vstupné 40.-Kč, návrat v 18 hod k pav. H

29.11.    Betlémská kaple Vánoční hrátky, vstupné 40,-Kč, návrat v 18 hod. k pav.H

6.12.      Botanická zahrada Na Slupi- Vánoční výstava, vstupné 30,-Kč, návrat v 18 hod k pav. H

13.12.    Meandry Botiče, návrat v 17,30 hod k pav.H

20.12.    práce ve třídě, sešit a penál sebou do 16 hod v pav. H

2018/2019
listopad
15.11.  výstava kostiček - Vltavanů 229.
Dnes jsme si prohlídli modely aut, strojů a letadel poskládaných z Lega. Potom si mohly děti sami stavět z kostek.  Ale nejvíc nás lákalo vělké  hřiště s vysokými lanovými prolízačkami a třemi tobogány  ( foto  zde  ). 
8.11.  NS Modřanská rokle -
přírodní památka vznikla kolem Písnického a Libušského potoka. Je zalesněná hlavně akáty. Při průchodu po modré turistické značce je několik informačních tabulí s informacemi o rostlinách i zvířátcích žijících na tomto území. NS je dlouhá 2,5 km  ( foto  zde  ).
1.11. Stromovka   
Poslední krásné slunečné dny jsme si užívali ve Stromovce. Nestačili jsme projít celý park, ale velký kus nově upravené Stromovky jsme si prohlídli. Také jsme se vyřádili na dvou dětských hřištích (foto  zde ).  
říjen
18.10.  ,,Pošli to dál"   
výstavu o činnosti českých skautů, jejich desatero, slib a další informace najdete v malém, ale krásném poštovním muzeu. Při prohlídce jsme si prohlídli krásnou malbu stěn, stropy a kachlová kamna. Samozřejmě je tam k vidění i velké množství známek z celého světa (  foto   zde ).
11.10.  Vítkov - Národní památník 
Hezké říjnové počasí nás dovedlo na kopec Vítkov, kde jsme si prohlédli mohylu k významné bitvě (v roce 1420), jezdeckou  bronzovou sochu Jana Žižky a vyšlapali jsme na vyhlídku nad muzeem Národního památníku. rozkládáDíky krásnému počasí byl na Prahu opravdu úžasný výhled. A jak už to tak většinou v kroužku bývá, nevynechali jsme ani dětské hřiště  ( foto  zde ).2017/2018

květen
31.5.    NS Rohožník
    A je tu poslední letošní výlet turistického kroužku. Pro velkou většinu dětí i úplně poslední v družině. Počasí si na nás připravilo tropické vedro, ale naštěstí velká většina cesty byla ve stínu stromů. Autobusem jsme dojeli až do Dubče, kde jsme se v novém parku za špejcharem nasvačili. Na cestu jsme se osvěžili zmzlinou, vybavili se dostatkem tekutin, a pak jsme konečně vyšli po modré turistické značce směrem k Uhřiněvsi. Překvapilo mě, jak se dětem líbila příroda. K vlakovému nádraží jsme přišli řádně unavení, ale bylo to moc hezké odpoledne ( foto  zde ).
24.5.    Průhonický park 
Dnes jsme se vydali až za Prahu. V květnu krásně kvetou rododendrony a azalky. Jestě kvetly i některé skalničky. Zahrada je moc krásná, a bohužel jsme měli jen málo času, takže jsme prošli velmi malou část parku (foto  zde ).
17.5.  ,,Broučci"
  výstava Arch.Zděňka Podhůrského v Areálu Vltavanů v Praze Braníku. Děti si prohlédly loutky ze známých večerníčků, a poté si sami vyrobily vlastní loutku. Zbytek času se ještě učily zdolávat velké výšky na dětském hřišti (foto  zde ).
3.5.     hřiště Gutovka
 
  celé dnešní odpoledne jsme  byli na hřišti Gutovka (foto  zde ).
duben
26.4.    Břevnovský klášter
   Tentokrát jsme si domluvili komentovanou prohlídku největšího mužského klášteru v Česku. Je to Břevnovský klášter, který byl založen v roce 993 biskupem Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. O pověsti založení jsme se toho dozvěděli daleko víc, a to velmi zajímavým a vtipným povídáním ( foto  zde ) .
19.4.  ,,Tvoř a hraj si" -   
v městském muzeu v Říčanech je skvělá výstava pro všechny, kteří si chtějí ověřit svou zručnost. Nejen, že poznají různé druhy materiálů, ale mohou svou fantazii přenést do vlastních výrobků. Dětem se nejvíce líbila práce se dřevem - žezání, vtrtání a zatloukání hřebíků. Domů si odnesly autíčka z klacíků, panenky ze šišek a spoustu jiných výrobků ( foto  zde ). 
12.4. Chrám svatého Mikuláše
tentokrát jsme si prohlédli barokní kostel na Malé straně a také jsme vyšlapali 303 schodů na věž, kde je krásná vyhlídka na celou starou Prahu ( foto  zde).
5.4. Brumbambule - tento výlet byl jako náhradní program ve špatném počasí. Do tohoto krytého hřiště chodíme velmi rádi. Je tam plno herních prvků a za hodinu se pořádně vyřádíme ( foto  zde  ). 
březen
8.3.  Papilonia- motýlí dům. V největším domě hraček v centru Prahy je také tropická zahrada, kde je možně vidět několik druhů motýlů. Ti tam poletují mezi návštěvníky a klidně si na ně sedají. Je možně pozorovat i jejich vývoj od vajíček přes kuklu až po jejih vylíhnutí (  foto  zde  ).
1.3. Náprstkovo muzeum
původní výlet na Žvahov jsme kvůli mrazivému počasí odložili a zajeli si za  indiány. Výstava byla rozdělena do dvou pater podle  kmenů v Severní a Jižní Americe. Podle toho jsme poznali spoustu rozdílů a děti tak snadno našly odpovědi na úkoly, které dostaly na začátku. Celá výstava je moc zajímavá a všem ji doporučujeme (  foto  zde  ).  
Změna výletu 1.3.!
  z důvodu mrazivého počasí navštívíme 1.3. výstavu ,,Indiáni " v Náprstkově muzeu.


únor
22.2. Milíčovský les -  dnešní den byl sice mrazivý, ale slunečný. Vyjeli jsme si do Milíčovského lesa, kde je naučná stezka k síti rybníků, které jsou na jeho území. Potkali jsme se se spoustou zvířátek. V ohradách se pásly ovce, kozy a také koně. U rybníků byly kachny, labutě a dokonce nutrie, které byly zvyklé na lidi a vůbec jim nevadilo. že je téměř na dotek okukuje skupina dětí. Večer jsme se vrátili docela vymrzlí (  foto  zde  ).
8.2. JUMPPARK - dnešní kroužek jsme pojali sportovně. Užili jsme si hodinu skákání na trampolínách (  foto  zde  ).  
1.2.  práce ve třídě na počítačích. Hledání turistických značek, orientace v mapě- hledání ulic, Hledání spojů MHD.
leden
18.1.
TRILOPARK
V Nuslích je velmi zajímamá výstava o vzniku Země a jejím vývoji. Připravili si  pro nás 100 minutový program o prvohorách a druhohorách. Nejdříve jsme si povídali, potom procházeli výstavu a nakonec jsme si v dílničkách hráli na paleontology. Odkrývali jsme kostru dinosaura,vybrušovali zbytky prvohorních živočichů z kamene a odlívaůi si ze sádry trilobity. Dětem se tam moc líbilo ( foto  zde ).   
11.1.  Tančící dům -  Sedmičky Josefa Lady
Interaktivní výstava k výročí narození a úmrtí známého českého umělce.  K výstavě patřila i vyhlídka z terasy restaurece hotelu  (  foto  zde ).
práce ve třídě 4.1.
doplnili jsme hodnocení předešlých výletů, pracovali jsme s mapou a nové děti se učily pásové turistické značky (foto  zde ).

prosinec
Výstava betlémů v aBetlémské kapli 21.12.
Letošní výstava bala hezčí než ta loňská. Děti měly možnost si pohrát s dřevěnými kostkami nebo na malém pískovišti nebo se projely na klouzačce. Dlouho sledovaly paní,která vyráběla z přírodních materiálů malé sobíky, myšičky, vláčky a panenky. Prošli jsme celou výstavu a prohlídli jsme si různé druhy betlémů. Protože jsme měli ještě čas, zašli jsme se podívat do kostela Sv. Panny Marie Sněžné  ( foto  zde ).
Světlo a život - Národní muzeum 14.12,
Dnes jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku v Národním muzeu. Paní Pešková byla skvěle připravená a děti do prohlídky úplně vtáhla. Prošli jsme jeskyněmi, půdou, travnatým povrchem i vodou. Dostali jsme se i do korun stromů. Prohlídka je intzeraktivní a zajímavá (  foto  zde ).
Muzeum hudby ,, hudba a pohádka"  7.12.
dnes jsme si prošli výstavu v Muzeu hudby. Byla zaměřená na české pohádka a klasické české postavičky. Po prohlídce tohoto muzea jsme se ještě podívali do kostela na Pražské jezulátko ( foto  zde  ). 
listopad
zdobení školního vánočního stromečku 30.11.
Jako každý rok jsme byli s dětmi ozdobit naší škole určený stromeček na Kubánském náměstí. Tento rok ozdobičky představovaly dárky (foto  zde  ).
NZM expozice ,,Rybářství"  23.11.
Navštívili jsme Národní zemědělské muzeum. Prohlídku jsme měli i s průvodcem, který nás nejdříve vzal na interaktivní výstavu o důležitosti vody a potom jsme přešli do expozice o rybářství ( foto  zde  ).
Obora Hvězda    9. 11.
Kromě procházky v Oboře Hvězda jsme došli k nedaleké mohyle, která připomíná bitvu na Bílé Hoře z 8.11.1620. Potom jsme zamířili ke kostelu Panny Marie Vítězné, odkud nebylo daleko ke stanici tramvaje (foto  zde  ).
Šťastný krtek - 60.marozeniny   2.11.
dnes jsme opět zajeli do zámku Chvaly, kde si pro děti připravili jako vždy moc hezkou výstavu k narozeninám krtka Zdeňka Milera. Prošli jsme si sály s obrazy, poseděli v kině a děti si splnily 16 úkolů (foto  zde  ).
říjen
Ostrovy na Vltavě    19. 10.
Od malostranského metra jsme se prošli po levém břehu Vltavy. Spočítali jsme žluté tučňáky, prohlídli si sochu Harmonie a přesunuli se na Slovanský ostrov nebo-li Žofín. Tam jsme se 2x svezli vláčkem ,,Český lvíček", který tam bude už jenom tento rok. Poté jsme se přesunuli na Střelecký ostrov, kde jsou lanové prvky. Tam jsme si také pohráli a měli jsme co dělat, abychom se ke škole nevrátili až tak pozdě (foto  zde  ).
HRA NA HRAD    12. 10.
tak je nazvaná úkolová hra pro děti v nejstarší části hradu. Po shlédnutí úvodního motivačního filmu dostaly děti tabulky na psaní a byly rozděleny do skupinek pomocníků malířů, strážců, kameníků a sklářů. Poté procházely všechny místnosti a podle svých znamení vyhledávaly úkoly a řešily je.  Za svou snahu a slušné chování si vysloužily velkou pochvalu. Dnes prý byly nejlepší skupinou , která na tuto hru zavítala. A protože nám zůstala ještě chvilka času, prošli jsme si ještě Zlatou uličku (foto  zde  ).
Hostivařský lesopark  5. 10.
První vycházka  turistického kroužku do přírody byla do blízkého lesa v Hostivaři. Vydali jsme se tam samozřejmě pěšky a celkem jsme našlapali 6 km (foto  zde  ).

2016/17
Kamýk "Neleníme v zeleni" 25. 5.
Poslední turistický výlet letošního roku byl docela daleko od naší školy.  Vyjeli jsme do lesoparku Kamýk a poprvé na výletě jsme zabloudili. Když jsme se našli pohráli jsme si na malém hřišti u hájovny a potom jsme procházeli jednotlivé cvičební prvky, které jsme vyzkoušeli.  A protože jsme spojili  výlet s učením, zahráli jsme si také hru  o jarním lese - co si pamatujeme z prvouky (foto  zde  ).
Letecké muzeum Kbely 18. 5.
Přestože bylo krásné počasí zajeli jsme si na úplně druhou stranu Prahy do Leteckého muzea ve Kbelých.  V hangárech je  tam vystaveno mnoho letadel z doby  1. i  2. světové války, také hodně dopravních letadel, tryskáčů a vrtulníků. Na své si přišli především kluci, ale i děvčatům se tam líbilo(foto  zde).
Podviní 11. 5.

Tento výlet se zaměřil na poznávání další části Prahy 9. Vedle lanového centra je krásný park s kamennými  valy  vybízejícími ke schovávání. Také krásně řešený vodní potůček s mnoha dřevěnými lávkami a okrasnými záhonky (foto  zde  ).
Malešický park - 4. 5.

Výlet do Malešického parku  jsme odstartovali opékáním buřtů na zahradě naší školy. Pak jsme se autobusem přesunuli k parku. Tam jsme si užili velké síťové prolézačky. Pak jsme se vydali pěšky mezi paneláky směrem ke strašnickému metru a vyzkoušeli jsme téměř všechna dětská hřiště. Poslední zastávkou byla Gutovka (foto  zde  ).
duben
Výstava Trnkova zahrada 2
Dnešní turistický výlet patřil návštěvě interaktivní výstavě v Praze Bráníku. Příběh Jiřího Trnky Zahrada, děti zaujal. Vyzkoušely si všechny nabízené akce. A samozřejmě jsme nemohli nevyužít úžasné hřiště s vysokými  lanovými můstky a tobogány. (foto  zde )

březen
Pražský zlom 30. 3.
Autobusem jsme se přesunuli do Hloubětína a pak jsme pěšky zamířili směrem k centru Prahy. Prošli jsme přírodní památkou Pražský zlom, kolem Hořejšího rybníka  a podél meandrů Rokytky až k parku Smetanka. Tam jsme si  zpestřili výlet ještě na hezkém dětském hřišti. Zpět k MHD jsme se dostali v Hrdlořezích. Mapa nám naměřila asi 5,5 km. A ke všemu nám také přálo počasí. Bylo to moc fajn (foto  zde).
Roztylské náměstí 23.3.
Vydali jsme se prozkoumat tajemné tvary , které jsme viděli v mapě na internetu. Od školy jsme šli pěšky. Ono to není ani tak daleko, jen 2,5 km. A co jsme zjistili? Že to jsou různá dětská hřiště. Tak jsme je samozřejmě vyzkoušeli (foto  zde  ). 
Židovské město - Josefov - 9. 3.
(foto  zde  ).
Stanice mladých přírodovědců Praha 5 dne 2. 3.
Ve stanici mladých přírodovědců jsme měli domluvenou prohlídku s průvodcem, abychom se dověděli nové zajímavosti. Byli jsme rozděleni do dvou skupin, abychom dobře slyšeli a pořádně si to užili. Prošli jsme venkovní výběhy se zvířátky, skleníky s tropickými rostlinami a také terária. Ta hodina nám však nestačila. Asi se tam ještě vydáme (foto  zde ).
únor
Hradčany, Nový svět a Loreta 23. 2.

Dnešní výlet  dětí  z turistického kroužku nás zavedl do staré Prahy. Z metra  Malostranská jsme šli směrem k Hradčanům  nejužší uličkou v Praze a po  starých schodech nahoru. Na Hradčanském náměstí jsme se nasvačili a poté pokračovali k Loretě- nejkrásnějšímu baroknímu kostelu s 27. zvonečky. Do uličky Nový svět, kde je roubená chaloupkou  s doškovou střechou a také  několik malých domečků jsme zamířili až nakonec ( foto  zde  ).
Ať žije Hurvínek 16. 2.
Výstava v Muzeu hl.m.Prahy nás zavedla  do míst Hurvínkovy  narozeninové oslavy. S loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, tety Kateřiny a Žeryka, jsme si mohli hrát divadlo.  Přečetli jsme si spoustu informací  o vzniku těchto loutek. Také v každé malé místnosti měl Hurvínek hodně přáníček a dárky. Kromě této výstavy jsme si prohlídli i 200 let starý Langweilův model Prahy (foto  zde  ).
leden
Galerie umění dětí 12. 1.
"Byl jednou jeden král Karel  IV.", to byla dnešní interaktivní výstava pro děti z turistického kroužku.  Nejdříve nám slečna průvodkyně povyprávěla příběh krále Karla IV. Děti nás překvapily,  jaké vědomosti mají  o jeho životě a o době  středověku. Potom si mohly sami vyzkoušet hlavolamy, hry, stavebnice, psaní brkem , skládání vitráží i kostýmy. Nejvíce je ale zaujala možnost hrát si na rytíře a bojovat mezi sebou pěnovými meči a dřevci. Až jsme museli hrátky ukončit.  I tato výstava se jim líbila.Byla jiná než ty předešlé (foto  zde  )
Okolí našeho bydliště 5. 1.
První lednová vycházka byla do okolí našeho bydliště. Prošli jsme si západní část Záběhlic a pověděli jsme si něco o kopci Hrádek, kde se pěstovalo jedno z nejlepších vín na stolech českých králů. U Hamerského rybníka jsme si řekli, že tam býval na potoce nejdříve mlýn, a že teprve v 18. stol. tam byl vybudovaný rybník a postavili tam 2 měděné hamry, poté slévárnu a ještě později první parní slévárnu.  Uprostřed rybníka je ostrůvek , kde v roce 1407-1408 žil český král Václav IV. v malé tvrzi, která byla v době husitských válek zničena. V té době v oblasti Záběhlic bylo i shromaždiště vojsk. Pověděli jsme si i historii kostelíku a školy, také jak asi byly Záběhlice velké, jak se tam žilo a bydlelo v hlavní ulici U Prádelny a v Dolních a Horních chaloupkách. A nezapomněli jsme ani na bílou paní na zámečku. Výlet plný informací jsme si zpestřili na sněhu.(foto  zde  ).
prosinec
Jump park  8. 12.
(foto  zde  ).
Betlémská kaple 1. 12.
Nastal čas Adventu a k němu patří samozřejmě betlémy. Za nimi jsme si to namířili jako každý rok do Betlémské kaple. Letos byl hlavním tématem SLUNOVRAT. Začínali jsme u uctívání slunce už v pravěku a postupně jsme se dostali až do dnešní doby zdobení stromečků (foto  zde  ).

Zámek Chvaly - Ladovské Vánoce
Ještě před Vánocemi jsme se jeli podívat do zámku  Chvaly na výstavu Ladovské Vánoce.  Mimo obrázků od Josefa Lady jsme si prohlídli i krásný Andělský betlém a také betlém z keramiky (foto  zde  ).
listopad
Neonova archa Národní muzeum 10. 11. 2016
Venku pršelo i sněžilo, a tak byl nejvhodnější čas zajít si do muzea na nějakou super výstavu. Nejlépe na zvířata. A to do Národního muzea. Při vstupu do výstavních prostor nás uvítala příď dřevěné lodi a vpustila nás do svých útrob, abychom poznali blíž zvířata ze všech koutů světa.  Výstava se nám moc líbila, je hezky uspořádaná a přehledná. Dokonce jsme si na malou chvíli zkusili řídit loď. Škoda,  že  jsme neměli víc času, protože na přírodopisný film nám ho moc nezbylo.
říjen
NF-Mírový světový řád - výstava hraček 20. 10. 2016
NF-Mírový světový řád - výstava hraček, se kterými si hráli naši rodiče. Spoustu hraček děti poznávaly, protože je měli u svých babiček. S některými si mohly i pohrát.Po výstavě jsme se prošli k Nuselskému mostu a po schodech do parku Folimanka, kde jsme pobyli ještě hodinu na dětském hřišti (foto  zde  ).
Poštovní muzeum 13. 10. 2016
Pěšky jsme došli přes Staré židovské město až k muzeu. Prohlídli jsme si staré mapy českých zemí a potom také poštovní známky z různých zemí. České byly už z roku 1918. V druhém patře byly také krásné fresky na stěnách a kachlová kamna. Vyřádili jsme se i  na novém dětském hřišti Lannová (foto  zde  ).
Zámek Chvaly - Jů a Hele 6. 10. 2016
První cesta dětí v turistickém kroužku vedla do zámku Chvaly, kde pro nás připravili výstavu postaviček, které vytvořil výtvarník Stanislav Holý. Známe ho z pořadu Studio Kamarád, hlavně postavičky Jů a Hele, také Mufa a pana Pipa (foto  zde  ).
--------------------------------------------------------------------------------------------
2015/16
květen

Královská cesta 26. 5. 2016
Poslední letošní výlet T.K. jsme věnovali historii Prahy. Vydali jsme se po cestě, kudy jezdili čeští králové. Od Prašné brány, Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, dále ke Karlovu mostu, kolem Chrámu sv. Mikuláše, Nerudovou ulicí až k samotnému Pražskému hradu. Zpáteční cestu jsme zvolili Jelením příkopem k metru Malostranská. Odměnili jsme se točenou zmrzlinou, protože nás skutečně bolely nohy. Výlet to byl ale hezký a poučný. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o místech, která jsme míjeli (foto  zde  ).
Branické skály 19. 5. 2016

Cílem tohoto výletu byla vyhlídka z Branických skal. Je to přírodní památka, ze které je krásný pohled na Vyšehrad, Pražský hrad, Petřín, Vltavu a jižní část Prahy. Odsud jsme pěšky došli až na Kavčí Hory foto  zde  ).
Muzeum hudby 12. 5. 2016
Kvůli deštivému počasí jsme se místo do Miličovského lesa vydali do Muzea hudby. Prošli jsme si celé první patro s různými hudebními nástroji, vyplnili jsme pracovní listy a také jsme zvládli i dětské hřiště u lanovky (foto  zde  ).
Rajská zahrada na Žižkově 5. 5. 2016
Nejdříve jsme si pořádně pohráli na dětském hřišti ,,U draka" a potom jsme si prohlídli Rajskou zahradu. Škoda, že jsme si nemohli namočit nohy (foto  zde  ).
duben
Lesní galerie 28. 4.
Čtvrteční výlet turistického kroužku byl do Újezdu nad Lesy k naučné stezce nazvané Lesní galerie aneb Tam a zpátky za zvířátky. Stezka vede lesem a má celkem 30 zastavení. Bohužel některá jsou zničena od vandalů. Obrázky zvířátek malovaly děti ze zdejší školy a k tomu jsou vždy hezké básničky.  Dubnové počasí nám předvedlo všechny své možnosti. Od sněhu, přes kroupy a déšť až po sluníčko (foto  zde  ).
Vycházka k Botiči 22. 4.
V rámci poznávání okolí našeho bydliště a zároveň k procvičování učiva z Prvouky jsme si udělali výlet k potoku Botiči, který je chráněným územím. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o něm samotném, ale i rostlinách a zvířátcích, které v jeho okolí žijí (foto  zde  ).
Muzeum železnic 21. 4.
Na dnešní výlet do Království železnic jsme pozvali i děti z 1.B i s paní učitelkou. V samotném Království nás čekala velmi milá paní Tereze, která se nám hodně věnovala. Celou dobu nám radila při plnění pracovních listů a směrovala nás ke správným místům, kde hledat odpovědi. Moc se nám tam líbilo, ale nejvíc možnost vyzkoušet si řízení opravdové tramvaje (foto zde  ).
Fata Morgana 14. 4.
Děti z turistického kroužku dnes navštívily v Botanické zahradě v Troji velký skleník Fata Morgana, kde probíhá výstava tropických motýlů. Měli jsme domluvenou i paní průvodkyni, která nám všem zajímavě povídala nejen o motýlech, ale i rostlinách a podnebí ve kterém motýli žijí (foto  zde  ).
březen
Muzeum Říčany 3. 3. výstava Lega
Do Říčan jsme si dojeli vláčkem ze Strašnického nádraží. Ačkoli je muzeum malinké, výstava byla moc hezká. Je neuvěřitelné, co lidé dovedou z malinkých kostiček postavit. Velké stavební stroje, dopravní letadla, raketoplány, mnoho postaviček a strojů z příběhu Star Wars a velké město  s letištěm a železnicí, kde jsme ovládali jeden rychlovlak a jeden nákladní vlak. A když už jsme se dostali za Prahu, stačili jsme si prohlédnout i historickou část města. Náměstí i zříceninu hradu z 13.století(foto  zde  ).
Žižkov 31. 3.
I když dopoledne lilo a lilo, po obědě pro turisty vykouklo naplno sluníčko a připravilo nám moc hezké odpoledne. Toulání jsme začali na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Zastavili jsme se u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Víte, že se pyšní největšími hodinami v ČR? Mají rozpětí 7,5 metru. Zajímavostí je, že jeho podoba má připomínat symboly králů. Tvarem je to trůn, stěny vypadají jako královský hermelín a na věži je královské jablko. Kostel patří do seznamu Světového dědictví a je národní kulturní památkou. Víte, že televizní věž na Žižkově je vyhodnocena druhou nejošklivější stavbou na světě, měří 136 metrů a leze po něm 10 miminek od výtvarníka Davida Černého od kterého známe už Klikující autobus.Také jsme se zastavili u hřbitova Židovská zahrada a pověděli jsme si i tady pár zajímavostí. Víte, že  se hroby nerušily, ale vršilo se na jich sebe třeba i 12? A už hurá na Parukářku. Ta byla za odměnu, protože jsou tam 2 úžasná dětská hřiště. A pořádně jsme si je užili. Moc doporučujeme. Víte, že se jmenuje Parukářka proto, že vrch koupil  jistý pan Hrabánek, který byl parukářem- vyráběl paruky pro šlechtu. (foto zde  ).

únor
Chodovská tvrz 11. 2. 2016
Chodovská tvrz a její okolí byly cílem dalšího výletu. Tam jsme se dovezli autobusem. Prohlídli jsme si okolí Chodovské tvrzi a poté jsme se přesunuli do Centrálního parku. Tady jsme si vyzkoušeli všechny nabízené atrakce. Labyrinty, posilovací stroje i dětské hřiště. Ještě jsme se zastavili u červeného Klikujícího autobusu od výtvarníka Davida Černého a pak pěšky až k naší škole (foto  zde  ).


Planetárium 4. 2. 2016
První výlet v únoru jsme si naplánovali do planetária ve Stromovce. Nejdříve jsme si všechno prohlédli a prozkoumali, a potom jsme zkoušeli jízdu na simulátoru vozítka po povrchu jiné planety. Toto mělo největší úspěch. Na závěr jsme se podívali i na zahrádku, kde pěstují rostliny pod umělým osvětlením (foto  zde  ).


leden
Vila Portheimka, Kinského zahrada 21. 1. 2016
21.1.2016 jsme výlet nasměrovali do Prahy 5, do vily Portheimka, kde vystavovala své obrázky Kateřina Milerová, dcera Zdeňka Milera- autora Krtečka. Ta také v práci svého tatínka zdárně pokračuje. Dále jsme se pěšky přesunuli do Kinského zahrady. Tam nás spletité a zasněžené cestičky dovedly kolem jezírka s Herkulem až ke dřevěnému  Karpatskému chrámu svatého archanděla Michaela. Ten v roce 1929 rozložili a přivezli z ukrajinského městečka Mukačevo. Cestou domů jsme se zdárně doklouzali až k tramvaji skrz Hladovou zeď a dolní část Petřína. Výlet se nám moc líbil (foto  zde  ).

14.1.2016 se děti z turistického kroužku rozhodly sportovat. Vybraly si  Jump park v Praze 3. Na trampolínách si to náramně užily (foto  zde  ).


prosinec
Betlémská kaple 17. 12. 2015
K  Adventu patří samozřejmě i betlémy. Děti se šly v rámci turistického kroužku podívat na betlémy do Betlémské kaple. Mohly se také seznámit s některými řemesly, jako je paličkování, výroba slaměných ozdob nebo skleněných figurek. Navštívili jsme také galerii Pastelka, kde stejně jako každý rok v době před Vánocemi, malovala paní Marie Brožová jeden ze svých obrazů (foto  zde  ).

Chvalský zámek 10. 12. 2015
Kroky dnešního kroužku nás vedly do zámku ve Chvalech. Je tam výstava obrázků Ivy Hüttnerové a ve sklepení překrásně vyřezávané dřevěné pohádkové figurky od Jaroslava Kundráta. Ty se nám moc a moc líbily (foto  zde  ).


listopad
 
Zdobení vánočního stromečku

Část dětí z turistického kroužku byla pověřena ozdobením stromečku dne 27. 11. 2015, který nám byl přidělen v parku na Kubánském náměstí. Paní učitelka Šusteková připravila s dětmi ze 3.A namalované Ježíšky, vyrobila krásné mašle a pojmenovala stromeček ,,Ježíškovník".  Jak dopadlo společné snažení vidíte na fotografiích (foto  zde  ).

Národní zemědělské muzeum
26. listopadu jsme navštívili výstavu ,,Stromy a lidé" v Národním zemědělském muzeu. Provázel nás pan Michal, který děti přenesl nejdříve do minulosti a pak je postupně vedl zpět do současného lesa. Děti se staly zvířátky a pozorovaly jak les roste. Výstava je velmi hezky vytvořená a poutavá. Čím více jsme se vraceli do současnosti, tím byla zajímavější. Také jsme si mohli vyrobit papír, ale bohužel nám nezůstal volný čas. Výstavu doporučujeme všem, kteří se chtějí něco o vzájemném soužití lesa a lidí dozvědět. Jsme si tak moc podobní.
Foto na http://zsbrectanova.rajce.idnes.cz/Stromy_a_lide

Meandry Botiče
Listopadový výlet do přírody jsme vybrali v místě našeho bydliště. Autobusem jsme se dovezli proti proudu Botiče a potom jsme se opačně vydali pěšky po proudu až k naší škole.  Podzimní počasí nám náladu nezkazilo. Kromě procházky jsme se dozvěděli i něco o přírodě. Co jsou to meandry, proč se Botič jmenuje Botič, také jak se jmenoval dříve, kde pramení, jak je dlouhý, kam vtéká. Jaká zvířátka tam můžeme vidět a jaké stromy kolem potoka rostou. Vyhládli jsme, unavili jsme se, ale v přírodě se nám líbilo (foto  zde  ).

Havlíčkovy sady
Listopadové sluníčko nás doprovodilo do Havlíčkových sadů do tzv. Grébovky. Nejdříve jsme se prošli v horní části parku, kolem jezírka, prozkoumali jsme důkladně umělou jeskyni s tajuplnými zákoutími, poté jsme si prošli část kolem Gröbeho vily na vyhlídku jižních svahů s vinohrady a kolem bývalé kuželny jsme došli na dětské hřiště. Cestu do školy jsme zvolili kolem viničního altánku směrem k Vršovicím a vlakem jsme se svezli do Strašnic. Byl to náročný ale moc hezký výlet (foto  zde  ).


říjen
Letenské sady

Konečně nám vyšlo počasí na skutečnou turistiku. Vydali jsme se směrem k Letenským sadům od Letohrádku Belveder. Zastavili jsme se u pomníku Julia Zeyera, prošli jsme kolem Kramářovy vily k Hanavskému pavilonu, kde je krásná vyhlídka na většinu z 19-ti pražských mostů přes Vltavu. Poté jsme zamířili ke ,,stroji času" tzv. Metronomu, kde se nám nejvíc líbily boty na šňůře. No a nakonec jsme za odměnu vyzkoušeli 2 dětská hřiště. Po cestě na metro jsme na chviličku navštívili i Valdštejnskou zahradu s jezírkem obrovských kaprů, s umělou krápníkovou stěnou skrývající obludy, hlavy a také voliéru s velkými výry, kterých tam bylo sedm. Výlet se nám moc líbil (foto  zde  ).

Vojenské muzeum
15. 10. zase pršelo a tak jsme se s dětmi z turistického kroužku opět vydali do muzea. Tentokrát do vojenského armádního na Vítkově. Prohlídli jsme si všechny výstavní prostory, i když ještě neznáme historii naší republiky. Výstava se líbila hlavně klukům (foto  zde  ).
 
Muzeum J. A. Komenského
Letošní turistický kroužek začal špatným počasím, které nás nasměrovalo do Pedagogického muzea J. A. Komenského. Prohlídli jsme si celou výstavu, kde jsme se dověděli o tom, jak se učily děti třeba v 17.stol. Vyzkoušeli jsme si psaní brkem ve starých lavicích, psali jsme na psacím stroji, poseděli jsme i v oslí lavici. A také jsme poznali J. A. Komenského a Marii Terezii (foto  zde  ).


Dnešní výlet  dětí  z turistického kroužku nás zavedl do staré Prahy. Z metra  Malostranská jsme šli směrem k Hradčanům  nejužší uličkou v Praze a po  starých schodech nahoru. Na Hradčanském náměstí jsme se nasvačili a poté pokračovali k Loretě- nejkrásnějšímu baroknímu kostelu s 27. zvonečky. Do uličky Nový svět, kde je roubená chaloupkou  s doškovou střechou a také  několik malých domečků jsme zamířili až nakonec. 

Rychlý kontakt

Základní škola, Praha 10,
Břečťanová 6/2919
106 00 Praha 10

IČO: 47611871
č.ú.: 2000742329/0800

tel.: +420 272 651 133
e-mail: skola@zsbrectanova.cz

Zobrazit na mapě

 

Základní informace

                  
Kalendář akcí

16. 11. Bobřík informatiky, 8.- 9. třídy
16. 11. Knihovna v Ruské - 2. A, 2. B
16. 11. Valdštejnská jízdárna, 9. tř.
16. 11. NP na Vítkově, 5.C

19. - 20.11. Tonda obal, I. st. + 6.A
20. 11. IT Slot, 8. - 9. třídy
20. 11. Divadlo U Hasičů, příp. třída
21. 11. Florbal, II.st. dívky
21. 11. Prevence, 3. A
22. 11. Schola Pragensis, 8. třídy
22. 11. ŠD – Zámek Chvaly
23. 11. Solná jeskyně, příp. třída

26. 11.
18 h, Škola pro všechny

27. 11. Prevence 7. A, 7. B
27. 11. Knihovna v Ruské, 2. C
27. 11. Divadlo U Hasičů, příp. třída

Školní jídelna

Kontakt
Placení, odhlášení stravného
Jídelníček

--------------------------------------------------------

Webmail (přihlášení)

O škole
Charakteristika
Školská rada
Prezentace tříd
Archiv
Školní rok
2018/2019

Organizace roku
Rozvrhy
Výuka
Zvonění
Kroužky
Knihovna
Rodiče
Konzultační hodiny
Třídní schůzky
Pravidla pro omlouvání absence
Poradenství
Zápis do 1. třídy
Zajímavosti
Dokumenty
Formuláře, žádosti
Školní řád
ŠVP
Plán výchovného poradce
Program prevence
Úmluva o právech dítěte
Výroční zprávy
Rozpočet
Zásady zpracování osobních údajů
Fotogalerie
Škola
Školní družina
Výtvarná galerie
Školní družina
Denní režim
Vnitřní řád
Platba
Zápisní lístek
Prezentace oddělení
Prezentace kroužků
Kontakty
Škola
Vedení
Učitelé 1. stupeň
Učitelé 2. stupeň
Poradenství
Školní družina
Provoz
Školní jídelna
Pedagogicko - psychologická poradna
Pověřenec (GDPR)
Škola v přírodě
ZŠ Břečťanová | skola@zsbrectanova.cz (c) 2018 Jan Slabý - IT Market  All right reserved