Uvod

9.A (Mgr. Hana Poláčková)

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH 9. A


Vánoční dílny a vánoční trhy (6. a 11. 12. 2019)

V pátek jsme vytvářeli výrobky na vánoční trhy. Kluci si vyrobili sklenice na svíčku obalené umělým sněhem a dozdobené, holky koule z provázků vyztužené škrobem a ozdobené mašlí. Další skupinka vyráběla hvězdy z papíru. V kuchyňce tavili někteří žáci vosk a vyráběli svíčky. Další naše výrobky byly zdobené šišky, špachtle, dřevěné sáňky a náramky. Letos jsme jako deváťáci obsluhovali kuchyňku. Společně s 9. B jsme připravovali jídlo a pití. Zájem byl veliký, oblíbené se staly zvláště párky v rohlíku. K chuti přišly také palačinky, tousty, tortilla a muffiny. Trhy se povedly a jejich přípravu i průběh jsme si užili.----------------------------------------------------------------------

Krabice od bot (6. 12. 2019)

Třída 9. A se zapojila do akce Krabice od bot. Dětem z dětských domovů nebo dětem žijícím v horších sociálních podmínkách předala jednu krabici s dárky a přáním.


---------------------------------------------------------------
Mikuláš (5. 12. 2019)

Jeden Mikuláš, dva andělé, tři čerti a jedno zlobivé dítě v pytli se vydali vytrestat a odměnit děti převážně na 1. stupni. Mikulášská výprava se povedla a bavila třídy i žáky 9. A.------------------------------------------------------------------
Řezbářské sympozium (7. 11.
2019)

Ve čtvrtek jsme navštívili řezbářské sympozium Zlatý řez v klášteře františkánů na Jungmannově náměstí. Zde jsme si vyzkoušeli, jak se pracuje s lipovým dřevem, a vyrobili si vlastní misku. Zároveň jsme se mohli inspirovat tvorbou dalších řezbářů. Možnost popovídat si anglicky s některými zahraničními studenty nikdo nevyužil.

 

---------------------------------------------------------------------
Drážďany (24. 10. 2019)
Ve čtvrtek jsme podnikli celodenní výlet do Drážďan. Vstávali jsme hodně brzy a domů se vrátili až pozdě večer. Výlet ale stál za to a vyšlo nám i počasí. Doprovod nám zajišťovala p. uč. Švecová. Dvojice žáků zpracovaly referát, kterým oživily prohlídku města. Holky ve vlaku zhodnotily výlet takto:

"Žáci 9. A navštívili ve čtvrtek 24. 10. Drážďany. A co o výletu sami napsali? „Dneska jsme si udělali výlet do Drážďan. První zastávkou byl Altmarkt. Dále jsme si říkali něco o náměstí Neumarkt. Cestou jsme si také prohlídli operu, Zwinger a katedrálu Nejsvětější Trojice. Po prohlídce města jsme měli volný čas na nakupování. Po dvou hodinách jsme navštívili Německé muzeum hygieny, kde jsme viděli např. skleněného člověka. A tím jsme ukončili náš den.“----------------------------------------------------------------------------------------------------

Přihlášky na SŠ s talentovou zkouškou

Žáci 9. ročníku, kteří se hlásí na umělecké školy, si vyzvednou u kariérního poradce (Mgr. M. Švecové) kopii přihlášky, kterou doma vyplní a donesou zpět kariérnímu poradci do 4.11.2019. Na základě vyplněné kopie pak škola vydá originál přihlášky, kterou žák odnáší na příslušnou střední školu nejdéle do 30.11.2019. Je možné se hlásit na dvě umělecké školy. Přihlášky na umělecké školy jsou navíc, stále pak zůstává možnost dvou přihlášek na ostatní střední školy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Branný den (4. 10. 2019)

V pátek proběhl branný den pro 2. stupeň. Skupina 9. tříd poslupně navštívila stanoviště obrany státu, zdravovědy, evakuace, střelby a úniku chemikálií. Do aktivit se žáci plně zapojili, jak dokládají fotky níže.

 


-----------------------------------------------------------------------------------------
Poradenství ohledně výběru střední školy

Kariérový poradce Mgr. Marie Švecová - marie.svecova@zsbrectanova.cz
Přehled středních škol a poradenství na úřadu práce

https://portal.mpsv.cz/sz/obcane (dole na stránce)

https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/skoly

https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/poradstrediska

--------------------------------------------------------------------------------------

Festival vědy (4. 9. 2019)
Ve středu již měla probíhat výuka dle rozvrhu, my jsme místo toho využili možnost podívat se na Festival vědy, který se již několikátým rokem konal na Vítězném náměstí v Praze. Byla zde k vidění řada stánků různých institucí a vysokých škol, kde jsme si mohli popovídat, zhlédnout pokusy nebo se do nich přímo zapojit, nasbírali jsme si propagační materiál a sem tam nějaký praktický suvenýr.
Přálo nám počasí a výlet jsme si užili.----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------

VÍTÁME VÁS NA STRÁNKÁCH 8. AHostivařská přehrada a bowling (25. 6. 2019)

Dnes jsme se vydali k Hostivařské přehradě. Nejprve jsme vyšlapali kopec, na kterém bývalo keltské hradiště, poté jsme se zchladili na břehu přehrady a kolem mola jsme se dostali až k hrázi. Prohlédli jsme si historickou Hostivař a kolem Botiče jsme se vydali k Hamru. Bylo slunné a teplé počasí, takže zmrzlina a malinovka nám přišly vhod. Výlet jsme zakončili na bowlingu.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Národní technické muzeum (21. 5. 2019)

Část třídy odjela na poznávací pobyt do Anglie, takže jsme tento týden spojeni s 8. B. Společně s nimi jsme navštívili Národní technické muzeum. Prošli jsme si expozice a podívali se taky do repliky dolu.-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt "Inspirace materiálem" (29. 4. 2019)

V pondělí navštívili žáci pod vedením p. uč. Málek a p. uč. Uhlířové výstavu Evy Jiřičné v Centru současného umění DOX. Více viz Aktuality.

 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Exkurze iQLANDIA Liberec (27. 3. 2019)

Ve středu jsme navštívili iQLANDII v Liberci. Jeli jsme žlutým autobusem z Černého Mostu. V iQLANDII jsme si dopoledne prohlídli expozice a odreagovali jsme se u společenských her, které tam byly různě rozmístěné. Po obědě jsme měli Forenzní workshop, z kterého nás nejvíce zaujalo odebírání DNA, při kterém jsme se dobře pobavili.


 

----------------------------------------------------------------------
Jeden svět - Anoteho archa (8. 3. 2019)
V pátek 8. 3. jsme navštívili v rámci festivalu Jeden svět dokumentární film Anoteho archa v kině Lucerna.

Dnes jsme byli na skvělém dokumentárním filmu Anoteho archa. Další náš třídní zážitek :-) Tento dokumentární film se týkal globálního oteplování a chudého ostrova jménem Kiribati. (Eliška Daňková)

Byli jsme na filmu Anoteho archa. Většina filmu se odehrávala na ostrově Kiribati. Mluvilo se o globálním oteplování. Při tání ledovců zažívá jejich ostrov peklo. Celý ostrov je pod vodou a obyvatelé neví, jak se tomu bránit. Zkoušeli všelijaké strategie obrany před hrozivými vlnami. Většina rodin z toho ostrova se stěhovala do jiných zemí, aby byla jejich celá rodina v bezpečí. Na ostrově žije přes 100 000 obyvatel. Po filmu se spekulovalo o tom, jak se dá šetřit příroda a jak začít používat nekonečné zdroje energie. Hodnocení 3/5. (Vadim Baranjuk)

Byl to velice zajímavý film o lidských problémech. Po filmu jsme mluvili s Honzou, který zachraňuje lesy. My jsme mu dávali různé otázky o globálním oteplování a co můžeme udělat, abychom zachránili naši planetu, a on se nám snažil odpovědět. (Evžen Kresan)

-----------------------------------------------------------------
Vánoční besídka (21. 12. 2018)

Poslední den školy v roce 2018 jsme měli besídku, rozdávali jsme si dárky a vyrazili jsme do kina na Johnnyho Englishe.
 

-----------------------------------------------------------------------
Vánoční literární koutek

Příběh vánočního stromečku

Byl jednou jeden stromeček, který byl smutný, že jen tak stojí v lese a není svobodný jako ptáci. Když dostal novou bílou čepici ze sněhu, rozhodl se, že půjde spát. Jenže ho najednou zabolelo v kmeni!!! Nevěděl, co se děje, a hrozně se bál. Spadl na zem a byl někam tažen z lesa!!! Omdlel.

Když se probudil, byl v místnosti, kde stáli nějací divní tvorové, držící krabice plné třpytivých a zlatých kuliček. Nevěděl, co dělat, a necítil kořeny!!! Ale přesto stál. Jak je to možné? Podíval se dolů a spatřil takovou plastovou botičku. Když se podíval nahoru, viděl dvě ty malé bytůstky, jak na něj dávají kuličky, řetězy a světýlka. Najednou se cítil šťastný. Takhle ozdobený stál několik dní.

Až jednou pod něj dali nějaké barevné krabice. Děti (dozvěděl se, že se tak ty malé bytosti jmenují) z nich měly radost. Když to ale skončilo, sundali z něj ozdoby a odvlekli jej do tmy a vlhka. Byl sám několik dní, týdnů a možná i měsíců.

Pak se otevřely dveře a on se těšil, že ho zase ozdobí. Ale místo toho byl odtažen na zahradu a hozen – ach neee – do ohně! Ten znal dobře, protože ho v lese zažil hodněkrát. Nečekal nic jiného než bolest, a tak zavřel oči. Ale nic necítil. Pak oči zase otevřel … a byl z něj dým, volně poletující jako pták. Splnil se mu sen. A tak lítal po světě sem a tam, až se rozplynul. (Ondřej Dostál)

Ó, Ty můj Santo

Ó, Ty můj Santo, čekám tu, čekám na to, až uslyším zvonek jako znamení, že už jsi tady. Nezašpiň si ale moc svůj červený kabát, až polezeš komínem. Krb už nehoří, takže máš cestu volnou. Těším se na Tebe, snad Tě i uvidím. Ó, Ty můj Santo, zapřáhni soby. Nalož dárky, ať už jsi tady. (Anna Králová)


O hodném sobovi

Jednoho zimního rána, když jsem se probudil, seběhl jsem schody rychlostí světla, popadl jsem papír a tužku a začal jsem psát. „Milý sobe, jelikož vím, že Ježíšek k nám letos nepřijde (řekli mi to rodiče, že jsem prý moc zlobil a nic si nezasloužím), píšu Tobě. Doufám, že si zasloužím aspoň to natahovací autíčko, o kterém mluvím a sním celý rok. Děkuji moc. Pepík.“ Dopis jsem dal za okno a šel jsem se nasnídat.

Měl jsem křupky s mlíkem a spokojeně jsem papal, když vtom jsem uslyšel rolničky. Šel jsem se tedy podívat z okna, co se děje, a uviděl jsem soba, jak letí s mým dopisem. Zajásal jsem tak nahlas, že mamka hnedka přiběhla s tím, že se něco děje. Nic jsem jí neřekl a šel jsem dojíst snídani.

24. 12. jsem se probudil hrozně natěšený a plný energie. Den mi utíkal pomalu, a když přišel večer, snědli jsme večeři, schovali jsme se za zeď a čekali na zvonek. Táta chtěl jít do obýváku vybrat nějaké CD, ale já jsem ho chytil za ruku a zakázal jsem mu to. V tu chvíli zazvonil zvonek… rozběhl jsem se ke stromku. Plno dárků tam bylo pro mě, pro mamku, pro taťku, dokonce i pro našeho kocoura!

Jedno velké díky, sobe! (Ema Kopecká)

Zasněžená krajina

Ty moje zasněžená krajinko! Vypadáš jako nejčistší oblaka. Tvá přikrývka je jemná a hladká jako nejjemnější hedvábí. Ty malé krystalky se třpytí jako hvězdy na nebesích. V zimě tě zdobí měkká přikrývka, po které sáňkují děti, a mají z tebe radost. Je tě čím dál tím míň, a proto jsi pro mě tak důležitá. Bez tebe by nebylo to pravé kouzlo Vánoc. (Kateřina Svobodová)

-----------------------------------------------------------------------
Národní památník na Vítkově (13. 12. 2018)

Někteří z nás toto místo navštívili poprvé. Váže se nejvíce k období husitství a poté k dějinám 20. století. Památník byl budován jako pomník legionářům z 1. světové války. My jsme prošli jeho mezníky v 20. století v programu Příběh památníku. Více viz aktuality 13. 12. 2018.
 
-------------------------------------------------------------------
Vánoční trhy (12. 12. 2018)
Náš stánek na vánočních trzích.
Děkujeme všem, kteří si náš výrobek zakoupili.

-----------------------------------------------------------------------
Vánoční dílny (5. 12. 2018)
Den, kdy obchází městem Mikuláš s andělem a čertem, jsme strávili výrobou věcí na vánoční trhy. Vytvářeli jsme svícny, sněžítka, vázičky, ozdobné špachtle, zápichy, ozdoby na stromeček, pytlíčky s překvapením a ozdobné květináče. Perníčky jsme upekli a nazdobili v hodinách výtvarné výchovy.

----------------------------------------------------------------------
Schola Pragensis (22. 11. 2018)
Dnes jsme navštívili veletrh vzdělávání Scholu Pragensis v Kongresovém centru Praha. Nabídek zde byla spousta a lidí také. Žáci dostali za úkol vybrat si jednu střední školu a zjistit si o ní více informací. V hodinách ČSP, které se v 8. ročníku věnují volbě povolání, pak zvolenou školu budou prezentovat. Akce trvá do soboty 24. 11. a je možné ji navštívit také v odpoledních hodinách s rodiči. Bližší informace na stránkách http://www.scholapragensis.cz/jnp/. Zprávu o naší výpravě naleznete v Aktualitách s datem 22. 11. 2018.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Národní galerie - workshop František Kupka (9. 10. 2018)
V úterý jsme místo výtvarné výchovy vyrazili do Valdštejnské jízdárny na výstavu Františka Kupky. Naše průvodkyně nám ukázala, jak se z malíře realistického stal Kupka malířem abstraktním. Prohlédli jsme si, jak experimentoval s barvami a tvary, a pak si sami vyzkoušeli, co dokáže vzniknout, když se tvary obkreslí a zkombinují.

 

----------------------------------------------------------
-------------------------------------------------
Limbach 16. - 21. 9. 2018


 
                                                              
Očima učitelů (viz Aktuality 16. 9.)

Očima žáků

Je neděle 16. 9. a v 10:30 jedeme do Německa autobusem. Když dorazíme do Limbachu, zjistíme, že budeme spát v chatkách. 17. 9. Dopoledne 1. skupina šla hrát hry a 2. šla na horolezeckou stěnu. Odpoledne přijeli Němci, proto jsme se odpoledne s nima seznámili. 18. 9. Jedna skupina měla dopoledne biatlon a druhá měla společenské hry s Němcema. Odpoledne se to vyměnilo. 19. 9. Dnes jsme měli celodenní výlet společně s Němcema. Ráno jsme vyrazili na cestu. Nejdřív jsme jeli na sáňkařskou dráhu. Potom jsme se jeli podívat na skokanskej můstek pro lyžaře a nakonec jsme jeli na dvě hodiny do aquaparku. Večer jsme grilovali maso. 20. 9. Dopoledne 1. skupina malovala a 2. hráli hru s Němcema, odpoledne se to vyměnilo. Večer jsme měli disco. 21. 9. Je ráno a my balíme a odjíždíme zpět do Prahy. (Honza Ferenc)

V neděli dopoledne jsme vyrazili do Německa. Po cestě jsme měli jenom jednu zastávku, což bylo na hranicích. (pozn. Pak ještě jednu po 4 hodinách cesty.) Tak kolem 16:00 jsme přijeli do města Limbach. Vyndali jsme si kufry a pak se šli rozdělovat. My kluci jsme se nemohli shodnout, kdo bude s kým, tak bylo losování. Byl jsem na pokoji s Leem a Kubou Dostálem. Tak jsme si vybalili a šli jsme na písek hrát kradení ocásků. A potom se hrála přehazovaná. Na večer jsme šli na večeři a tam jsme si dělali svoji vlajku na dveře a pak se rozděloval tajný přítel. Tajný přítel byl o tom, že sis vylosoval spolužáka nebo učitele a tomu jsi musel dělat celý výlet radost. Já si vylosoval paní učitelku Poláčkovou. Za chvíli jsme šli na pokoje a šli jsme spát. Další den jsme šli v 7:15 na rozcvičku, pak jsme přiběhli, šli jsme na snídani a po snídani jsme se rozdělili do dvou skupin, ta moje šla do tělocvičny. (Kuba Kratochvíl)

   
Už jsme tu asi čtyři dny a Němci se s námi nebaví. Proto jsme se rozhodli vzít situaci do svých rukou a začali jsme se bavit s těma nejdivnějšíma, ale tak aspoň něco. Marco byl jeden z prvních, se kterým jsme se začali bavit. A postupně jsme se bavili s dalšíma, až jsme o všech zjistili, že jsou divný. Kromě Marie, která je jedna z nejlepších kamarádek. (Ema Kopecká, Bára Králová)

Ach jo, tam to bylo krásný. Bydleli jsme někde uprostřed lesa. Když jsme šli na rozcvičku, viděli jsme pole, které vedlo bůhví kam. Kvůli tomu, že jsme byli v lese, ten vzduch byl příjemný a chladný. Ráno, když jsem se probudil, vždycky na mě svítilo sluníčko. A většinou tam bylo hezky, jen jeden den pršelo. Bylo to tam skvělý a líbilo se mi tam, rád bych se vrátil. (Evžen Kresan)

 
První den, kdy jsme odjeli,
jsme byli rádi, že jsme přijeli.
Druhý den jsme na stěnu vylezli
a pak nás pokousali komáři zlí.
Třetí den jsme se s Němci seznámili
a zjistili jsme, že jsou milí.
Čtvrtý den jsme se svezli na bobové dráze,
vůbec jsme ji ale nekoupili draze.
(Lucka Plachá, Maruška Plichtová)
 
   

16. 9. vyrazili jsme,
okolo 17:00 přijeli jsme,
ubytovali se krásně,
vychutnali si básně.

Ranní rozcvička začíná,
ale ne… běh a cvik nás čeká.
Snídaně, oběd, večeře,
vše připraveno z čisté duše.

Ach, ten čas rychle utíká,
i řeka pomaleji odtéká.
Nastupuje poslední den,
rozloučení se s přírodou
a vítání se s Prahou.

Nikomu se nikam nechce,
poprosit čas, vrátit se zpátky lehce.
Změnit už nic nejde,
no, sbohem krásná země.
(Julča Maliuta)

 
Odjezd do Německa

Ráno autobus přijel k nám,
řidič na nás zamával.
Nastupte, ať jedem hned,
projedeme celý svět.
Kufry už se nakládají,
opozdilci přibíhají.

Ondra vyndal čokoládu,
Evžen ji hned zavětřil,
vzal si ji a rval do chřtánu,
Ondra se mu na krk pověsil.
I když nezachránil čokoládu,
aspoň dostal Evžen ránu.

A jak to bylo dál?
Celý den bych vám vykládal,
ale teď se musí jet,
těšíme se na výlet.
Ahooj!
(Ondra Dostál)

 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. 9.
Navštívili jsme Festival vědy na Kulaťáku. Co nás zaujalo? Tak třeba možnost vyrobit si slizkou hmotu, nechat si udělat nepravé zranění, zkusit si první pomoc, elektroauta, fiktivní zásah policie a suchý led. Více v aktualitách a fotogalerii.


  


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31. 8. V září jedeme do Německa. Přihlášku a více informací naleznete v aktualitách školy.
Rychlý kontakt

Základní škola, Praha 10,
Břečťanová 6/2919
106 00 Praha 10

IČO: 47611871
č.ú.: 2000742329/0800

tel.: +420 272 651 133
e-mail: skola@zsbrectanova.cz
datová schránka: is6xmbd

Zobrazit na mapě

 

Základní informace

                  

Kalendář akcí

1. 7. - 31. 8. hlavní prázdniny

Školní jídelna

Kontakt
Placení, odhlášení stravného
Jídelníček

--------------------------------------------------------

Webmail (přihlášení)

O škole
Charakteristika
Školská rada
Prezentace tříd
Archiv
Školní rok
2019/2020

Výuka
Zvonění
Knihovna
Rodiče
Pravidla pro omlouvání absence
Poradenství
Zajímavosti
Dokumenty
Formuláře, žádosti
Školní řád
ŠVP
Plán výchovného poradce
Program prevence
Úmluva o právech dítěte
Výroční zprávy
Rozpočet
Zásady zpracování osobních údajů
Fotogalerie
Škola
Školní družina
Výtvarná galerie
Školní družina
Denní režim
Vnitřní řád
Platba
Přihláška
Prezentace oddělení
Prezentace kroužků
Kontakty
Škola
Vedení
Učitelé 1. stupeň
Učitelé 2. stupeň
Poradenství
Školní družina
Provoz
Školní jídelna
Pedagogicko - psychologická poradna
Pověřenec (GDPR)
Škola v přírodě
ZŠ Břečťanová | skola@zsbrectanova.cz (c) 2020 Jan Slabý - IT Market  All right reserved