Šifra mistra Brailla, 3.A (Z. Täuberová)

07.03.2023

Úterý 7. 3. byl pro žáky ve 3.A zajímavý a nezapomenutelný den. V rámci programu „Šifra mistra Brailla“ k nám do třídy přišly popovídat o životě nevidomých Katka a Bára, s sebou měly vodící psy Lunu a Belušku a přijela také jejich asistentka, abychom mohli vidět spoustu pomůcek, které používají nevidomé nebo částečně nevidomé osoby. Netradiční byla přítomnost malého televizního štábu, včetně kameramana, který povídání a přímé ukázky v programu přijel do třídy natáčet z České televize. Pro pořad Klíč totiž natáčeli dokument o životě Katky a Luny i Báry a Belušky. Natáčení bylo předem domluvené se souhlasem rodičů, a tak byla ve třídě očekávaná televizní atmosféra, i trochu „herecká“ tréma. Během povídání jsme se dozvěděli o chování k nevidomým a jejich psům v běžném životě, co znamenají rozdíly barev na bílých holích nebo jsme přímo viděli pomoc vodícího psa v různých situacích. Ve slohové práci pak žáci psali o zajímavých brýlích, které si vyzkoušeli. Tyto brýle simulovaly různé oční vady, se kterými částečně nevidomí žijí v běžném životě.
Celý program byl pro žáky zajímavý a poučný a těšíme se na 5. 4. 2023, kdy se pořad Klíč bude v 16.00 h vysílat na ČT.