Škola v přírodě Černá hora, 1., 2. stupeň (J. Knotková)

čtvrtek 26. 9.
Ve čtvrtek jsme se po snídani vydali lanovkou do Janských Lázní a odtud jsme šli pěšky lesní cestou asi 1 km na Stezku korunami stromů (stezka se vine v celé délce 2 180 m a vyhlídková věž je vysoká 45,5 m). Když jsme sestoupili zpátky na pevnou zem, měli jsme co dělat, abychom stačili lanovku zpět a vrátili se včas na oběd. Po obědě měly děti polední klid. Před svačinou pak vzorně zapisovaly předposlední den do svého školního deníku. Naší poslední společnou akcí na škole v přírodě byla cesta za pokladem. Paní vychovatelka pro děti připravila cestu vyzdobenou barevnými stužkami a děti musely odpovídat na otázky. Na konci cesty na ně čekal poklad, který ukrýval sladkosti. Po večeři jsme sbalili kufry a paní vychovatelka vyhodnotila bodování v úklidu a soutěž skupin. Děti dostaly odměny a spokojené ulehly do svých postýlek. Škola v přírodě končí a všechny děti se těší na maminky a tatínky!

středa 25. 9.
Ve středu jsme se probudili do zamračeného dne. Venku mrholilo a byla velká mlha, pozorovali jsme ji z okna! Dopoledne nám ale uteklo rychle, učili jsme se, a  hlavně jsme si vyráběli  masky na odpolední karneval! Po obědě si děti oblékly pláštěnky, nazuly gumovky a šli jsme se projít do přírody, abychom měli nové zážitky, třeba jen z deštivého počasí... Vrátili jsme se na odpolední svačinu a děti se těšily na karneval. Karneval jsme si všichni moc užili, tančili jsme, zpívali, děti soutěžily v rybolovu, hrály židličkovanou a předvedly nám promenádu v maskách. Celý den bylo venku deštivo, ale u nás v "chalupě" je slunečno neustále!

úterý 24. 9.
V úterý k nám přijely výtvarnice z výtvarné dílny Bosorka.  Děti si pod jejich výborným vedením vyrobily vlastní zápisník, lapač snů nebo si namalovaly hrneček či misku.Ale během dopoledne jsme se i učili. Po obědě jsme si s dětmi vyšli na nedaleký televizní vysílač, který je bohužel nedostupný veřejnosti. Po společném fotografování si paní vychovatelka s dětmi zasoutěžila, děti skákaly v pytlích, běhaly, předávaly si štafetu a dělaly trakaře. Zpátky do hotelu jsme spěchali na výborné domácí buchty s povidly, které pro nás k svačině upekl pan kuchař. Chlapci si ještě před večeří zahráli fotbal a děvčata se mohla připravovat na vyučování. Po večeři jsme ještě vázali naše školní deníky a paní vychovatelka dětem rozdala vylisované rostlinky, aby děti samy vyrobily herbář. Celý den se vydařil!

pondělí 23. 9.
V pondělí jsme měli celodenní výlet. Hned po snídani jsme se pěšky vydali do Horního Maršova. Naobvědvali jsme se na odpočívadle v lese, pan kuchař nám s sebou upekl obrovské kuřecí řízky! Z Horního Maršova jsme odjeli autobusem do Pece pod Sněžkou, kde na nás čekal elektrovláček, který nás zavezl na Kolínskou boudu. Na Kolínské boudě děti krmily kozy, hrály si na různých průlezkách, houpaly se, skákaly na trampolínách, chodily bosy po různých typech povrchu, běhaly sem a tam, z jedné atrakce na druhou :-) Odtud jsme se vraceli zpět pěšky lesem podél plavební přehrady Klausa. Děti pokračovaly s paní vychovatelkou sběrem bylinek pro princeznu, zítra si budou vyrábět ve skupinkách ve ŠD herbář. Později děti hledaly a sbíraly papírové motýly, a tak získaly i sladkou odměnu.Děti byly celý den moc šikovné!!!

neděle 22. 9.
V neděli jsme měli odpočinkový den! Dopoledne jsme se neučili, ale děti si zazpívaly krásné písničky a na louce před hotelem soutěžily, běhaly a hledaly zvířátka, za která získaly body. Po obědě jsme vyrazili pěšky na Pardubickou boudu a při zpáteční cestě jsme se zastavili před hotelem Černá bouda, kde děti pozorovaly dalekohledem Sněžku. Při zpáteční cestě jsme sledovali ochočenou srnku. Po večeři jsme měli přípravu na vyučování, a hned potom si děti vymalovaly Vílu Květušku nebo Kašpárka. Celý den se nám moc vydařil, děti jsou spokojené. Na stýskání moc času nezbývá!

sobota 21. 9.
Probudili jsme se do krásného dne. Paní vychovatelka Věrka vzbudila děti veselou hudbou. V 7. 30 hodin jsme se všichni  nasnídali a připravili se na vyučování. Vyučování děti bavilo, děti počítaly, psaly, kreslily, zpívaly... Po chutném obědě jsme společně vyrazili do přírody, po cestě jsme si natrhali borůvky, děti soutěžily v hodu šiškou, ve skupinkách tvořily kašpárky z přírodnin a vyzkoušely si chůzi jako provazochodci. Den ale ještě nebyl u konce. Pochutnali jsme si na večeři, pan kuchař uvařil výborné jahodové knedlíky! Den jsme zakončili výrobou veselého papírového Kašpárka.

pátek 20. 9.
Po 17. h jsme dorazili do Horského hotelu na Černé hoře, vybalujeme a těšíme se na večeři.
Pochutnali jsme si na bramborové polévce a bramborové kaši s karbanátkem. Po večeři jsme se uložili do čerstvě povlečených peřin a popřáli si dobrou noc.