3. oddělení(V. Neděle)

6.1.2020
Vánoce jsou za námi a nás v lednu a únoru čeká další výprava proti času a to do doby Koumáků. Je to doba objevitelů a vynálezců, jako byli např. astronomové Miloš Koperník a Galileo Galilei, vynálezce telefonu Graham Bell, Samuel Morse /morseova abeceda, telegraf/,nebo Louis Braille /slepecké písmo/.
Zkusíme si vyrobit první domácí telefon a větrný mlýn, vysvětlíme si co je zemská přitažlivost, na jakém principu pracují hasicí přístroje a raketové motory, naučíme se psát neviditelným písmem a seznámíme se s dalšími zajímavostmi ze světa vynálezů a objevů.

Vánoční trhy jsme spojili s besídkou a rozdáváním dárků. Malovaly se perníčky a zpívaly koledy.

28.11. jsme navštívili interaktivní muzeum Trilopark.Bylo to velice zajímavé a poučné odpoledne.
Děti se seznámily se životem na naší planetě v dávné minulosti, prohlédly si zbytky kostí pravěkých zvířat, seznámily se s prací paleontologů a nakonec si vyrobily sádrový odlitek Trilobita.

V listopadu a prosinci se vracíme do časů pohádek. První pohádkou je Zlatovláska,kde se děti vžijí do role Jiříka  a princezny Zlatovlásky. Budou plnit úkoly, které musel na své cestě zvládnout i Jiřík :
navlékat korále, přinést živou vodu nebo poznat podle hlasu svého kamaráda  /princeznu/.
V listopadu se také připravujeme na Vánoce, vyrábíme vánoční závěsnou dekoraci, kterou budou mít děti k dispozici na vánočním trhu, odkud si ji budou moci odnést domů.

8.11.  Pro rodiče  upřesňuji termín návštěvy v interaktivním muzeu TRILOBIT. Akce se uskuteční 28.11.2019.
Děti sebou mají mít: doklad totožnosti pro MHD, svačinu a pití. Děkuji.

24.10.  V rámci výprav do Pravěku navštívíme v listopadu TRILOPARK - interaktivní muzeum v Nuslích, kde se děti dozví zajímavosti ze života pravěkých zvířat,prohlédnou si archeologické nálezy, vyzkouší práci paleontologa a nakonec si vyrobí sádrový odlitek - fosilii trilobita. Akce se uskuteční v odpoledních hodinách od 14,00 do 17,00hod.
Žádám tímto rodiče, aby si děti vyzvedávali až po 17.hodině, datum upřesním co nejdříve, po dohodě s lektorem muzea.

Na letošní rok jsem se snažila vybrat pro děti projekt, který by je zaujal a zároveň i poučil.Našla jsem v časopisu Pastelka zajímavou celoroční hru pod názvem "Výpravy proti času".

Umožňuje dětem stát se aktivními účastníky hry a to prostřednictvím kouzelného mobilního telefonu.
Tento chytrý telefon dokáže přenést jeho majitele a jeho kamarády do určité doby.
Děti tak např. pozorují dinosaury, pořizují si jejich obrázky a modely,nebo v době ledové se účastní lovu
na mamuta. Ve dvou pohádkách se přímo vtělují do postav hlavních hrdinů,řeší různé situace a plní úkoly. Prostřednictvím dvou výprav za koumáky pochopí, že vše co lidé teď užívají, muselo být někým objeveno a vynalezeno.
Jedno z nejpřitažlivějších období dějin je středověk. Zblízka pozorují jak to vypadalo na středověkém hradě a v rytířské škole. Pochopí, že nešlo jen o boj a hrdinství, ale také o slušné chování a rytířské jednání - což lze uplatnit i v dnešní době. Výpravy proti času končí cestou za indiány. Příkladem je vztah těchto obyvatel k přírodě, ke zvířatům, k sobě navzájem i v rodině.

Hra je obsahově rozdělena do deseti etap. Každé dva měsíce podnikneme výpravu do jednoho časového období - do Pravěku, do Pohádky, za Koumáky /objeviteli a vynálezci/, do Středověku a za Indiány.

Září  a  Říjen   -   P R A V Ě K     /Doba dinosaurů a Doba Ledová/

Vyrábíme mamuta Oldíka a seznamujeme se s pravěkými zvířaty /učíme se jejich jména, stopy
a poznáváme život v dávné době/.Pořádáme také závody a soutěže jako pravěcí lidé.

23. 1. Divadlo V Dlouhé, 4. AB

24. 1. Mít tak pejska, 4.C, 3.C
          vzdělávací pořad

Přihláška