Uvod

3. oddělení(V. Neděle)

  

  

  

  

Na závěr našeho projektu jsme připravili v areálu školy výstavu pro rodiče. Jsou to obrázky zvířat ze všech kontinentů, o kterých jsme si povídali. Výstavku jsme uskutečnili při příležitosti Zahradních slavností ZŠ Břečťanová.

  

  

  

Č A R O V Á N Í    S   CH E M I Í

  

   

V květnu jsme také oslavili Den matek na který jsme si připravili květinová přáníčka pro maminky
a byli jsme se podívat na Čarování s chemií, kterou pro nás připravila p. uč. J. Lišková s žáky 8. třídy.


Květen  -  Austrálie a Oceánie
V květnu na nás čeká poslední kontinent Austrálie. Je to nejmenší světadíl, který se nachází na Jižní polokouli a je nejsušším a nejplošším obydleným kontinentem.

Největší plochu zabírají pouště a polopouště.
Nachází se tu nejobjemnější skalní monolit na světě - Uluru.
Jsou tu jezera,ze kterých je největší - slané jezero Eyreovo,nejdelší  řekou je  -Murray. Vegetace se skládá z deštných i obyčejných lesů a mangrovových bažin. Jednou z nejkrásnějších přírodních oblastí na světě je Velký bariérový útes, dlouhý více než 2000 m. Najdeme zde i známá australská zvířata jako je Ptakopysk, Klokan australský,Koala,pštros Emu,Tasmánský čert a mnoho dalších.

Žije zde nejméně lidí a to převážně ve městech Canberra /hlavní město ,v domorodém jazyce znamená Místo setkávání/, Sydney, Melbourne, Adelaide a dalších. Původními obyvateli byli Aboridžinci, kteří dodnes žijí podle svých zvyků a tradic na místech izolovaných od civilizace.

K Austrálii patří i Oceánie, která se skládá z více než 20 000 ostrovů, mezi největší ostrovy patří Tasmánie, Nový Zéland, Papua Nová Guinea a mnoho dalších.


  


Na závěr měsíce dubna jsme si vyluštili křížovku, ve které byla skryta další zajímavost
Jižní Ameriky a to nejvyšší hora na Novém Zélandu.


  

  

   

Duben
 
Jižní částí světadílu Amerika, je Jižní Amerika. Patří k ní sopečné souostroví Galapágy, Velikonoční ostrov a Ohňová země. Západní pobřeží lemují jihoamerické Andy. Značnou část kontinentu zaujímají pralesy a v Argentině a Uruguayi jsou rozsáhlé travnaté pláně. Proslulá je krása divoké přírody a rozsáhlé deštné pralesy. Žije zde mnoho druhů zvířat a velké množství rostlin.
 
V dubnu si budeme vyprávět nejen o Jižní Americe, ale budeme se připravovat i na Velikonoční svátky a jako každý rok na Den čarodějnic. Letos budeme barvit vajíčka a lepit na ně korálky.
Den čarodějnic oslavíme hrami, soutěžemi a pokud nám vyjde počasí i opékáním buřtů.

Březen

Dalším kontinentem o kterém si budeme v březnu povídat je Severní a Střední Amerika. Americe se dříve říkalo Nový svět. Je to třetí největší světadíl.Patří k ní i Grónsko,největší ostrov na světě. Amerika byla pojmenována po mořeplavci Amerigu Vespucci, který připlul k Americkým břehům hned po jejím objeviteli Krištofu Kolumbovi. Z Ameriky pochází velké množství ovoce a zeleniny, která se vyváží nejen do Evropy, ale i do celého světa. Amerika je také velkou zásobárnou přírodního a nerostného bohatství.
   

   

Nyní vyrábíme masky,které používali domorodí obyvatelé Afriky při svých rituálních obřadech a protože se blíží zápis dětí do prvních tříd, vyrábíme pro ně dárky : Bavlněná chundelatá zvířátka.

  


  

Karneval se nám velice líbil, jen byla škoda,že si masku přineslo málo dětí.  

  

  

  

  

V únoru se těšíme na Masopustní karneval, který bude 26.2., hledáme na mapě Afriky různé státy a seznamujeme se s jejich vlajkami. Na zeměkouli si lepíme obrázky rostlin, zvířat a dalších zajímavostí, které jsme našli na internetu,od rodičů,nebo z různých knih a atlasů.  

  

 

V lednu začínáme poznávat nový světadíl a to je   A F R I K A.
Převážnou část obyvatelstva Afriky tvoří černoši, proto se jí říká černý kontinent. Žije zde více než miliarda lidí.Je tu mnoho různých kmenů a národů, ktré hovoří tisíci jazyky. Afrika žije hodně z turistického ruchu. Je tu krásná příroda, nádherné pláže, teplé moře a proto sem jezdí lidé z celého světa. Navštěvují Národní parky, kde pozorují exotická zvířata, obdivují se pyramidám v Egyptě, nebo se rekreují na plážích u moře. My si s dětmi  povídáme o zvířatech , které v Africe žijí, o rostlinách a dalších zajímavostech, které zde můžeme najít. Vyrábíme krokodýla nilského, zkusíme si vyrobit masky, které užívali domorodí obyvatelé a na závěr si zasoutěžíme o tom, co jsme si o Africe zapamatovali.   

  


Ve středu 5.12. jsme měli celodružinovou akci  Peklo,peklo,peklíčko. Hráli jsme si a soutěžili jak ve třídě ,tak v tělocvičně. Ale hlavně jsme se jako čerti pořádně vyřádili.

  

  

  

Je to největší a nejlidnatější světadíl, který tvoří východní část dvojkontinentu zvaného Eurasie. Žije zde asi 200 různých národů s více než 4 miliardami lidí.
Je to světadíl rekordů a protikladů. Leží zde nejníže položené místo na světě a současně i nejvyšší hora světa. V Asii se nachází největší i nejhlubší jezero na světě.
Příroda je rozmanitá - vyskytuje se tu nejvíce druhů rostlin i zvířat. Např. Páv korunkatý zde žije  / jako na jediném místě na světě/ ve volné přírodě.
V listopadu a prosinci navštívíme druhý kontinent  ASII.

17.10. V říjnu pracujeme s přírodním materiálem - vyrábíme ježky a domeček pro ně.
  

  

V září jsme začali vyrábět papírové koule - Zeměkoule  

  

  

Ve středu 19.9. proběhla celodružinová akce  " C A N D R B Á L " , kde se děti učily různé tance.Bylo to prima a pěkně jsme si zatrsali.  

5.9.2018   Září

V posledních letech jsme byli svědky posunů hranic, objevovaly se nové státy a ze stránek dějin se na mapu světa vracely staré historické země.V roce 2000 bylo 189 zemí světa.

Naše oddělení bude proto letos navštěvovat různé světadíly. Budeme se zajímat o PŘÍRODNÍ POMĚRY, SPOLEČNOST a HOSPODÁŘSTVÍ /např. klimatické poměry,rostlinstvo a zvířenu, kulturu, průmysl a hospodářství/. Budeme kreslit mapy, seznamovat se s vlajkami různých států, s přírodní charakteristikou, hospodářstvím a nejnovějšími údaji, které najdeme na internetu, ve zprávách, novinách, časopisech, apod.


Prvním světadílem, který nás zajímá je  EVROPA.

  
Rychlý kontakt

Základní škola, Praha 10,
Břečťanová 6/2919
106 00 Praha 10

IČO: 47611871
č.ú.: 2000742329/0800

tel.: +420 272 651 133
e-mail: skola@zsbrectanova.cz
datová schránka: is6xmbd

Zobrazit na mapě

 

Základní informace

                  

Kalendář akcí

29. 6. - 1. 9. Letní prázdniny
 

Školní jídelna

Kontakt
Placení, odhlášení stravného
Jídelníček

--------------------------------------------------------

Webmail (přihlášení)

O škole
Charakteristika
Školská rada
Prezentace tříd
Archiv
Školní rok
2018/2019

Organizace roku
Rozvrhy
Výuka
Zvonění
Kroužky
Knihovna
Rodiče
Konzultační hodiny
Třídní schůzky
Pravidla pro omlouvání absence
Poradenství
Zápis do 1. třídy
Přijímací zkoušky na SŠ
Zajímavosti
Dokumenty
Formuláře, žádosti
Školní řád
ŠVP
Plán výchovného poradce
Program prevence
Úmluva o právech dítěte
Výroční zprávy
Rozpočet
Zásady zpracování osobních údajů
Fotogalerie
Škola
Školní družina
Výtvarná galerie
Školní družina
Denní režim
Vnitřní řád
Platba
Přihláška
Prezentace oddělení
Prezentace kroužků
Kontakty
Škola
Vedení
Učitelé 1. stupeň
Učitelé 2. stupeň
Poradenství
Školní družina
Provoz
Školní jídelna
Pedagogicko - psychologická poradna
Pověřenec (GDPR)
Škola v přírodě
ZŠ Břečťanová | skola@zsbrectanova.cz (c) 2019 Jan Slabý - IT Market  All right reserved