27/08/2021

5.C (Mgr. Jiří Ulrych)

26.5.

Dobrý den,

v pondělí 29.5. jdeme na naše tradiční opékání k Hostivařské přehradě, sraz v 8:00 před pavilonem, děti budou mít jízdenku nebo průkazku, pláštěnku, pití, malou svačinku nebo něco dalšího k ohýnku, (špekáčky a maršmelouny jsou zajištěny). Na oběd se vracíme kolem 13:00.

V úterý pojedeme MHD na Vítkov, kde si po návštěvě vojenského muzea uděláme piknik v parku a zahrajeme si vědomostní soutěže, výbava shodná s tou pondělní, případně kapesné na suvenýry.

Ve středu se vypravíme vlakem na celodenní výlet do Dvora Králové do galerie minerálů.

- 6000 ks vystavených minerálů a drahých kamenů
- z českých lokalit i z celého světa
- 135 osvětlených vitrín
- unikátní sbírkové minerály
- kolekce vltavínů
- kolekce českých achátů

( není zatím potvrzeno, v pondělí upřesním )

Případný náhradní program - exkurze do hasičské stanice Strašnice

Ve čtvrtek si zajedeme za zvýhodněné vstupné 100,- prohlédnout zvířátka do Troji, navštívíme především nové pavilony šelem a goril, ale i ostatní, již zrekonstruované, které byly při minulé návštěvě uzavřené. Opět do batůžků pláštěnku, průkazku, svačinu, pití a kapesné.

V pátek máme na starosti dopoledne umístění galerie na plotě a nácvik vystoupení na zahradní slavnosti, před obědem si zajdeme na zmrzlinu a vycházku k Hamru.Ve středu 14. 6. zavítáme do Muzea pražského vodárenství. V rámci prohlídky absolvujeme komentovanou prohlídku muzea, přes skleněnou stěnu nahlédneme do Engelovy katedrály a vystoupáme 8 pater na věž vodárny, ze které je výhled na pražské panorama s Vyšehradem, Vltavou a Pražským hradem.

 Hezký víkend. J.U.


28.4.


Dobrý den,

Ve čtvrtek 4. 5. půjdeme do Národního muzea. S sebou do batůžku: svačinu, pití, pláštěnku, případně kapesné, průkazku nebo lístek na MHD. Návrat cca 13:30 na oběd do školy.

Přeji všem hezký prodloužený víkend. J.U.


24.4.

Dobrý den,

v úterý od 18:00 proběhnou třídní schůzky.

Info pro nemocné: v ČJ probíráme přísudek slovesný a jmenný se sponou (str 154), v matice násobení a dělení desetinných čísel (cca str. 36), v přírodovědě lidské smysly a první pomoc při krvácení a při ztrátě dechu. v dějepise jsme zopakovali události od 1. světové války po únor 1948 a v zeměpise povrch Evropy a jednotlivé státy. 

Přeji brzké uzdravení a šup šup do školičky.    :-)   

J.U.


12.4.

Dobrý den, dětičky,

zítřkem nám začíná období kontroly našeho čtvrtletního vzdělávacího úsilí. Z mého pohledu, díky souhrnnému opakování během posledních dní, by mohly všechny kontrolní písemné práce dopadnout opět na ty nejlepší známečky :-) Hlavně žádný stres a nervíky, zítra začínáme tím nejlehčím - matematikou a její sestrou - geometrií. Dnes vám to šlo skvěle, tak to zítra zopakujte!!!

Hezké odpoledne. J.U.


8.3.

Dobrý den,

blíží se nám období čtvrtletního zúčtování a připravujeme se dílčími testíky na ty důležité, kde bude učivo kompletnější. V matice děti zvládají zlomky i desetinná čísla, dokonce i učivo geometrie už je nám bližší.  Zahajujeme 3. díl matematiky. V ČJ začínáme číslovky, co se týká přídavných jmen a překvapivě i zájmen, opět děti chválím, a to jsem si myslel, že právě u zájmen se trochu zasekneme. Ale jak už to tak někdy bývá, těžké učivo nám jde a to jednodušší se nám v hlavinkách neukládá. Příkladem je zeměpis ČR (pohoří, nížiny, řeky, nádrže, města - krajská a pár okresních). U třetiny třídy katastrofa! A to s mapou pracujeme od listopadu. V dějepise od Marie Terezie po meziválečné období solidně zvládáme základní informace, zítra začínáme okupaci Německem. V přírodovědě umíme zatřídit všechny živé organismy a začínáme další zábavnou látku - lidské tělo:-)

Takže paradoxně můj nejoblíbenější zeměpis některým dětem zatím moc "nevoní". Zkusíme na tom spolu zapracovat.

Hezké odpoledne.


23.2.

Dobrý den, 

od ledna mi přibyly nějaké školní povinnosti, proto se budu snažit s Vámi, rodiči, komunikovat spíše přes kanál WhatsApp. Již jsem se zaučil v přidávání do skupiny :-), proto prosím, kdo ještě není na naší skupině 5.C, ať mi napíše sms, přidám.

Děti musím pochválit za zvládnuté učivo v češtině, v lednu to byla přídavná jména (tvrdá, měkká, přivlastňovací) a za únor jsme zvládli zájmena osobní, ukazovací a přivlastňovací. Zbývají nám ještě tázací, vztažná, neurčitá a záporná. V matematice počítáme s desetinnými čísly a podle aktivity dětí, které se předhánějí, aby mohly jít počítat na tabuli, soudím, že je to zatím nejoblíbenější látka od začátku roku. 

Dokonce i v méně oblíbené geometrii se k mé spokojenosti dětem začíná v hlavičkách vše usazovat, skládat a zapadat. Trojúhelníky, obvod a obsah obdélníku, osa úsečky, určování souřadnic a dokonce i pokud se vrátíme ke kružnici, děti vědí o čem se hovoří. Malé (u někoho větší) nedostatky máme ještě v praktickém rýsování, kde se více zaměříme nejen na "dětský přehled" :-), ale hlavně na přesnost. A proto budu ještě pár měsíců děti nutit k ostrouhaným tužkám, kontrole kružítek a pravítek.

Přeji všem hezký den, a vlastně i víkend. 

J.U.

19.1. 2023

Dobrý den,

tak tu máme druhou virovou vlnu plus nějaké výlety do hor, tak malé shrnutí pro nepřítomné. V lednu jsme víceméně opakovali učivo od září a psali kontrolní testy.  V ČJ probíráme přídavná jména tvrdá (uč. po str. 94, pr. sešit str. 46 ) Z probraného učiva dětem dělá největší potíže psaní předpon s-,z-, vz- a některým i přípon -n -nn ( jelení, bylinná ), na což se v příštím týdnu zaměříme. Matematika vypadá u většiny v pohodě, překvapivě dobře dopadla geometrická část pololetní prověrky. V učebnici jsme na str. 36 u desetinných čísel. Ve vlastivědě máme za sebou všechny kraje české a zbývají nám čtyři moravské. V dějepisné části jsme došli k 1. světové válce. V přírodovědě se učíme o podnebných pásech a čeká nás učivo o mořích a oceánech. 

Přeji všem krásný víkend.22.12.

Vážení prarodiče, rodiče a především děti,

užijte si svátky a poslední dny roku v poklidném duchu se svými nejbližšími, ať se Vám všem splní tajná přání a užijte si i nečekaných překvapení pod stromečkem :-)

Ať vstoupíme do dalšího roku spokojeni a ve zdraví. 

Děkuji Vám i dětem za milé dárečky.  J.U.


20.12.

Dobrý den,

dnes jsme si ještě báječně užili sněhové nadílky, která ale bohužel nejspíš do Štědrého večera nevydrží. Bobování odnesly prasklé dvoje boby a jedna roztržená bunda, což je pořád lepší než jakýkoliv úraz.

Na kopci se děti vydováděly, zítra se pokochají pohledem na snad ještě zasněženou Prahu z hradu, vychutnají si atmosféru vánočních trhů a v e čtvrtek nás čeká už jenom (doufejme, že poklidná) besídka.

Pěkné odpoledne. J.U.


19.12.

Dobrý den,

děkuji touto cestou dětem i rodičům, kteří se zapojili do vánoční akce "Krabice od bot". Naplnili jsme dvě krabice pro holky a jednu velkou pro kluka, myslím, že dárky udělají velkou radost. Krabice jsem odvezl do komunitního centra Paleček v Písecké ulici. Několik plyšáků a míč se do krabic nevešlo, darovali jsme je dětem z mateřské školky.

Připomínám zítřejší bobování, tedy i nutnost dvojího oblečení.

Hezké odpoledne. J.U.

16.12.

Dobrý den,

příští týden jdeme v úterý poslední dvě hodiny bobovat k dopravnímu hřišti, děti mi na mapě ukázaly pořádný kopec :-) Do školy se vracíme na oběd, případně mi napište, pokud někdo bydlí poblíž nebo po cestě a nejde na oběd, že může jít domů.

Ve středu se půjdeme podívat na vánoční trhy na nám. Míru a na Staroměstské. Odchod v 8:00 od školy, vracíme se na 6. hodinu ICT :-(

Ve čtvrtek se "učíme" 1. a 2. hodinu, aktovky si děti nosit nemusí, budeme mít zábavné počítání a jazykolamy a básničky. Pak následuje besídka (zvláštní třídy) :-)

Užijte si všichni poslední advent a sněhovou náladu.

A zde ještě učivo pro nepřítomné:

Pondělí

ČJ -- Podstatná jména

Vzory PJ

Uč. str. 78, dokončit

PS str.42,cv. 4 a str. 43, cv. 3, sami s kontrolou

M – Průměrná rychlost

Uč. str. 14, cv. 5 a 7, sami, s kontrolou, ostatní společně

IT příklady z DUMY

Př – Počasí a podnebí

Opakování – litosféra, atmosféra

Učebnice + IT video – deštný prales

Úterý

ČJ – Vzory podstatných jmen

Uč. str. 79 společně

IT - DUMY sami s kontrolou

M – Rychlost

uč. str. 15, a 1 -4 na str. 16 společně

IT - DUMY -příklady na tabuli samostatně

Tv – Bobování na Švehlovce

ČJ – Test - Vzory PJ, slovní druhy, podmět a přísudek

Středa

Vycházka na Vánoční trhy - Staroměstské náměstí
12.12.

Dobrý den,

účastníme se projektu "Krabice od bot". Jde o dárek pro kluka a holku ve věku 9 - 10 let z dětského domova nebo nemocnice. Pokud vyberete s pomocí dětí věci, které již nepotřebují, nebo si s nimi nehrají, mohou je do čtvrtku donést do školy, společně je zabalíme já odvezu na sběrné místo. Děkujeme.

Nápověda:

Holky:

 • školní potřeby
 • sady na vyrábění a tvoření (mýdla, svíčky, apod.)
 • korálky, gumičky, šátky pro parádnice
 • puzzle
 • knížky
 • sladkosti
 • krabičku na svačinu


  Kluci:

 • malý míček, dres, potítko a různé sportovní potřeby
 • čepice
 • časopisy (ABC, Auta, 100+1) nebo knížky - zeptejte se vrstevníka
 • psací a školní potřeby
 • karty a menší hry (kvarteto, prší, Černé historky)

Učivo pro nepřítomné na tento týden:

Pondělí

ČJ -- Opakování – vzory podstatných jmen

Podstatná jména

Uč. str. 72, dokončit , 73, cv. 4 a 5

PS str.38, sami s kontrolou

M – Dělení dvojciferným dělitelem

Uč. str. 9, cv. 2 a 9 sami, s kontrolou, ostatní společně

Př – Atmosféra, počasí a podnebí

Opakování - litosféra

Učebnice + IT video – klimatické pásy

Úterý

ČJ – Skloňování podstatných jmen

Uč. str. 74, 75 společně

PS str. 39/ 1 – 4 společně, 5 sami s kontrolou

M – Dělení dvojc. čísly

uč. str. 10/ 1-6 společně, 7 sami

Tv – Cvičení na hrazdě

ČJ – Pády a rody PJ, slovní druhy

Středa

ČJ – Vzory podst. jmen

Podstatná jména - skloňováni uč. str. 76

PS str. 40, cv.1 a 2 společně , 3 a 4 sami

M – Opakování uč. str. 11

Test: dělení 20 min.

příklady z DUMY na IT

Vl – Vynálezy 18. a 19. století

ICT – Úprava obrázku – vánoční přání

Čtvrtek

ČJ – Podstatná jména skloňování - opakování

Uč. 76, 77

PS - str. 40, cv. 5, sami s kontrolou

M – Jednotky obsahu - opakování

Uč. str. 25 Převody jednotek obsahu

IT z DUMY

Př – Atmosféra - opakování

Druhy hornin

IT – pohyby Zemské osy

Vl -- Kraje ČR opakování

Liberecký kraj

ČJ – vzory podst. jmen

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování - test

Uč. str.77, 78 sami s kontrolou

M – Dělení - opakování

Dělení dvojciferným číslem

Uč. str. 12, cv. 1, 5, 10 sami

TV – Překážková dráha, přehazovaná

PČ – Korek, špejle


5.12.

Dobrý den,

tak jen co se nám marodi vrátili, onemocněli nám zase druzí... Tak už aby nám to nepříjemné podzimní období rychle přešlo do sněhové zimy, kde bacily nepřežijí. Blíží se nám vánoční jarmark, tak se těšíme na společné posezení s rodiči ve středu 7. 12. od 16:00 do 17:30 u nás ve třídě. A podle počtu krásných vánočních výrobků a dekorací doporučuji tatínkům vzít si více drobných. A maminkám bankovky, aby neměli moc těžké peněženky :-) Rádi přivítáme i babičky , dědečky a sourozence, aby se přišli pokochat naší výzdobou.

A dáreček pro nepřítomné ve výuce:

5. 12. – 9. 12.

Pondělí

ČJ -- Opakování – slovní druhy

Podstatná jména

Uč. str 66-67 shrnutí

PS str.36 sami s kontrolou

M – Zlomky - opakování

Test – opakování v uč. str. 62,63

IT příklady z DUMY

Př – Litosféra

Opakování - atmosféra

Učebnice + IT video – světadíly, polokoule

Úterý

ČJ – opakování slovní druhy, vyjmenovaná slova

Uč. str. 69, společně

PS str. 37, sami s kontrolou

M – Převody jednotek, zlomky – opakování

Nová uč. II. díl str. 4 společně

slovní úlohy z DUMY sami

Tv – Akrobacie, vybíjená

ČJ – Hlasité čtení, slovní druhy

Středa

ČJ – Opakování : vzory podst. jmen vyjmenovaná slova

Podstatná jména - pády uč. str. 70 opakování

DUMY –samostatná práce

PS str. 38, společně cv.1 a 2 společně , 3 a 4 sami

M – Opakování uč. str. 5

Test: dělení 20 min.

příklady z DUMY na IT

Vl – Co se změnilo za vlády Josefa II. ?

ICT – vánoční přání

Čtvrtek

ČJ – Podstatná jména

DUMY vše společně

Uč. 71,72

PS - str. 38 sami s kontrolou

M – G: Jednotky obsahu

Uč. str. 8

IT z DUMY

Př – Atmosféra - opakování

Druhy půd

IT – půdotvorní činitelé

Vl -- Kraje ČR opakování

Ústecký kraj

ČJ – vzory podst. jmen

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování

Slovní druhy

Uč. str.72, cv. 1,2,3- sami s kontrolou


M – Zlomky - opakování

Dělení dvojciferným číslem

IT – postup při dělení

TV – Štafety, vybíjená

PČ – Práce se zbytkovým materiálem


Mějte pěkné odpoledne. J.U.


29.11.

Dobrý den,

zítra máme vánoční dílny, učíme se pouze 1. a 2. vyučovací hodinu. V pátek si budeme zdobit okna a vánoční stromeček, děti si mohou donést nějakou zbytečnou ozdobu z domova.

Chválím touto cestou všechny, kdo chodí na doučování, za znalosti, týmovou spolupráci a soutěživého ducha.

A nakonec látka na tento týden pro nemocné:

28. 11. – 2. 12.

Pondělí

ČJ -- Opakování - přípony

Vyjmenovaná slova

PS str.32 sami s kontrolou

Diktát

M – Převody jednotek - opakování

Test - zlomky

Př – Živá planeta Země – opakování

Planety, vesmírná tělesa

Učebnice + IT video – pohyby Země

Úterý

ČJ – Souhrnné opakování

Vyjmenovaná slova

Uč. str. 60, 61 společně

PS str. 32, dokončit sami s kontrolou

M – Převody jednotek – opakování str. 53 a 54

Zlomky – str. 54 společně

Tv – Přehazovaná, překážková dráha

ČJ – Hlasité čtení, slovní druhy

Středa

ČJ – Opakování – vyjmenovaná slova

Vyjmenovaná slova

Uč. str. 62 souhrnné opakování

PS str. 33, společně cv.1 a 2

M – Opakování uč. str. 54

Test: zlomky 20 min.

příklady z DUMY na IT

Vl – Marie Terezie a Josef II.

ICT – Bobřík informatiky

Čtvrtek

ČJ – Slovní druhy

Uč. 63, 64

PS - str. 33 sami s kontrolou

M – G: Kružnice a obsah obdélníku

Př – Atmosféra

opakování – půdní obal Země

IT – Měsíc

Vl -- Kraje ČR opakování

Karlovarský

ČJ – hlasité čtení, převyprávění textu

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování

Slovní druhy

PS str.34, cv. 5,6,7- sami s kontrolou

M – Zlomky - opakování

Tři oříšky

DUMY – kolikrát x o kolik

TV – Cvičení na lavičkách, vybíjená

PČ – Dekorace - vyrábíme na jarmark


Mějte příjemné odpoledne. J.U.


21.11.


Dobrý den, 

ve čtvrtek půjdeme na ZŠ Švehlova na teoretickou část dopravní výchovy. vracíme se během 3. hodiny, takže učení s sebou pouze na poslední dvě hodiny.

A ještě přehled učiva pro nemocné na tento týden:

Pondělí

ČJ -- Souhrnné opakování

Vyjmenovaná slova

PS str.31 sami s kontrolou

Diktát

M – Zlomky - opakování

Testík – římské číslice

IT příklady z DUMY - vyvolávat po jednom se společnou kontrolou.

Př – Sluneční soustava – opakování

Živá planeta Země

Učebnice + IT video o světadílech

Vv – Vyrábíme na vánoční jarmark

Úterý

ČJ – Souhrnné opakování

Vyjmenovaná slova

Uč. str. 57, 58 společně

PS str. 30, cv. 1, 2, 3 sami s kontrolou

M – Převody jednotek – opakování str. 51 a 52

Tabulky a grafy - společně

slovní úlohy z DUMY sami

Tv – Přehazovaná, gymnastika

ČJ – Hlasité čtení, vyprávění

Středa

ČJ – Opakování – vyjmenovaná slova

Vyjmenovaná slova

Uč. str. 59

Diktát

PS str. 31, sami i společně

M – Opakování uč. str. 52

testík 10 min.

příklady z DUMY na IT

Vl – Bílá hora, války - opakování

ICT – Vyhledávání informací a práce s nimi

Čtvrtek

ČJ – Opakování - vyjmenovaná slova

DUMY vše společně

Uč. 59, 60 sami s kontrolou

M – G: Geometrické obrazce – obvod a obsah

IT z DUMY

Př – Měsíc – přirozená družice Země

opakování – sluneční soustava

IT – Měsíc na Youtub

Vl -- Kraje ČR opakování

ČJ – hlasité čtení, převyprávění textu

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování

Vyjmenovaná slova

PS str.32, cv. 10, 11, 12a - sami s kontrolou, cv. 12 b,c společně


M – Zlomky - opakování

Tři oříšky

Zábavné slovní úlohy

TV – Hod plným míčem, vybíjená

PČ – Dekorace - vyrábíme na jarmark


14.11.

Dobrý den,

zde přikládám učivo, které jsme probírali ve čtvrtek a pátek, (pro nemocné žáky):

M – G: Geometrická tělesa

Uč. str. 56 vše společně

IT z DUMY

Př – Země

opakování – sluneční soustava

IT – Slunce, hvězdy, galaxie

Vl -- Kraje ČR opakování střč a jihč

ČJ – hlasité čtení, popis

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování

Uč. str. 55, sami s kontrolou

PS str.27, 28 sami s kontrolou

Diktát

M – Zlomky - opakování

Cv. ze str. 48, 49 společně

Testík – římské číslice

a tento týden nás čeká čtvrtletní práce z matiky a následiující:

14. 11. – 18. 11.

Pondělí

ČJ – Opakování přípony -ný, -ní

Přípony -ský, -cký

Uč. str. 52,53, cv. 2, 4 společně

Diktát

PS str 28, cv. 2, 4, 5 sami,

M – Souřadnice bodů, převody jednotek

Zlomky

Uč. str. 47,48, dokončit zbylá cv. společně,

Př – Sluneční soustava

Učebnice + IT video o planetách

Vv – Vyrábíme na vánoční jarmark

Úterý

ČJ – Opakování - přípony

Souhrnné opakování

Uč. str. 54, 55 společně

PS str. 29, cv. 1, 2, 3 sami s kontrolou

M – Převody jednotek – opakování str. 50 a 51

slovní úlohy 

ČJ – Hlasité čtení, vyprávění

Středa

ČJ – Opakování přípony -ský, -cký

Vyjmenovaná slova

Uč. str. 57

Diktát

PS str. 30, sami i společně

M – Opakování písemné dělení

písemka 10 min.

Vl – Baroko - opakování

ICT – Formátování textu

Čtvrtek

ČJ – Opakování - přípony

Zopakovat ze sešitů poučky

M – G: Geometrické obrazce – obvod a obsah

Př – Země, Slunce

opakování – sluneční soustava

IT – Mléčná dráha

Vl -- Kraje ČR opakování

ČJ – hlasité čtení, popis

Pátek

ČJ -- Souhrnné opakování

Vyjmenovaná slova

PS str. 31 sami s kontrolou

Diktát

M – Zlomky - opakování

Testík – římské číslice

TV – Míčové hry, gymnastika

PČ – Látka, střihání, lepení - vyrábíme na jarmark

Zítra se těším na shledání s rodiči, případně jsem od 14:00 na telefonu. Přeji všem pěkné odpoledne. J.U.4.11.

Dobrý den,

lázeňáčci se nám vrátili, ale zvyšuje se nám počet marodů, neboť nastává období, kdy se zhoršuje počasí. Proto zde máte přehled o probíraném učivu:

Středa

ČJ -- Změny při odvozování slov

Uč. str. 47,cv. 2, 3, 4 společně, 5, 6 sami

Diktát

PS str. 23, cv. 4 sami

M – Písemné násobení a dělení

doplňte chybějící cvičení po str.41

písemka 20 min.

Vl – Co způsobily války?

ICT – Práce s textem, úprava textu, přesouvání textu

Čtvrtek

ČJ – Skupiny bě/bje, vě/vje, pě

Uč. str. 48 vše společně

napsat do sešitů poučku

PS str 24, cv. 1,2 sami s kontrolou

M – G: Kružnice a kruh

Uč. str. 39 vše společně

Př – Hvězda Slunce

opakování – půda, horniny a nerosty

IT – Slunce, hvězdy, galaxie

Vl -- Kraje ČR

ČJ – hlasité čtení, převyprávění textu

Pátek

ČJ -- Skupiny bě/bje, vě/vje, pě

Diktát

Uč. str. 49, cv. 4,6 sami s kontrolou

PS cv. 3,4,5 sami s kontrolou

Uč. str 49, cv. 5,7,8 společně

M – Písemné násobení a dělení

Vybrané slovní úlohy ze str. 42, 43 společně

Ostatní sami, kdo nestihne, doplní doma

TV – Gymnastika, akrobacie

Pěji všem odpočinkový víkend, ať se po něm sejdeme v plné síle a mysli :-)

1.11.

Dobrý den,

Před prázdninami jsme byli na vlastivědné vycházce na Vyšehradě, kde jsme si užívali nádherné podzimní počasí, povídali si o starých pověstech spojených z českou historií a Vyšehradem a prohlédli si Myslbekovy sochy některých postav z těchto bájí. Na hřbitově jsme měli za úkol vyhledat podle plánku hrob Boženy Němcové a Waldemara Matušky. Z mozaiky na chodníku jsme vypočítali, jak dlouho se stavěla Bazilika sv. Petra a Pavla. Prohlédli jsme si Prahu ze všech vyhlídek a vyřádili jsme se na dětském hřišti. Zítra se nás pan učitel ve vlastivědě zeptá - mimo jiné otázky - jaká užitková rostlina je u vyhlídek vysázená.


info o probíraném učivu pro nepřítomné děti: 

ČJ – Změny při odvozování slov

Uč. str. 46, cv. 1,2,3 vše společně

PS str. 23, cv. 1a, 2a, 3 sami s kontrolou

M – Převody jednotek, násobení, dělení

uč. str. 40, 41 slovní úlohy společně, příklady a tabulky sami s kontrolou

Tv – rozcvička, atletika, přihrávky, hra "VLAJKY"

ČJ – Popis děje

Ukázka v učebnici str. 45

Hlasité čtení


24.10.

Dobrý den,

dnes jsme v ČJ procvičovali slova s předponami s-, z- a psaní předložek s, se, z a ze. V matice jsme si připomněli učivo o zlomcích. V přírodovědě se učíme o půdě.

Zítra jdeme na vlastivědnou vycházku na Vyšehrad, kde proběhne kvíz z vlastivědy a přírodovědy. Sraz v 8:00 před pavilonem, s sebou svačinu, pití, kapesné a lítačku. Návrat na oběd cca 12:30.

Hezké odpoledne. J.U.


21.10.

Dobrý den,

info pro Zuzku, Petra a Honzu: v ČJ jsme v pracovním sešitě na str. 19, v matice na str. 35, v přírodovědě jsme probrali učivo o půdě a v TV jsme házeli míčkem, (zkuste si na procházce v lázeňském lese párkrát hodit šiškou :-)

Užijte si všichni víkend a vyřvěte se někde v přírodě, ne jako dnes ve škole !!!19.10.

Dobrý den, 

zítra proběhne dobrovolné fotografování na vánoční kalendáře a přáníčka, pěkně se oblékněte a přineste si úsměv :-)

Nezapomeňte procvičovat násobilku a vyjmenovaná slova. Pořád vás z obojího budu zkoušet :-(


18.10.

Dobrý den,

info pro Petra, Zuzku, Míšu a Kačku dnes jsme procvičovali v matice písemné násobení a dělení v učebnici na str. 31 - 33, Zítra zopakujeme, co už umíme při výpočtech obvodu různých obrazců a do konce týdne si připomeneme převody jednotek délky, hmotnosti a času. V ČJ jsme si samostatně doplnili cvičení na určování psaní předpony s- nebo z- na str.16,17 a 18 v PS a napsali jsme si do sešitu poučky z učebnice na str. 36 - 39. V přírodovědě probíráme energetické suroviny a stále opakujeme horniny a nerosty. Ve vlastivědě se učíme o Janu Amosi Komenském a jeho díle.

Přeji vám všem hezký den. J.U.

14.10.

Dnes jen zadání dú: matika - cv. 4,5 na str.31 a ČJ - PS str. 15, cv. 3

Nemocní a Z+P :  V ČJ si opakujeme předpony bez-, roz- a vz- a rozlišujeme zda jde o předponu či předložku ( bez starostí - bezstarostný ) a v matice opakujeme písemné násobení víceciferných čísel.

Užijme si všichni jeden z posledních pěkných víkendů. Kdo neodjíždí z Prahy, přijďte v sobotu na Kubánské náměstí na Vršovický koláč s programem pro děti. J.U.

13.10.

Dobrý den,

nemocní se nám postupně uzdravují, ale další se zase do stavu marodů dostávají. I jim přejeme brzký návrat ke vzdělávání a kamarádům. V ČJ jsme si dali úkol cv. 1a,b v PS na str. 14.  

A v matice opakujeme písemné násobení víceciferných čísel. DÚ : cv. 5,6 na str. 30 a 1 na str. 31. Zdravíme Zuzku a Petra do lázní, přišly mi od nich popisy výroby polévek. Děkuji a doufám, že stiháte i podle webu i ostatní látku :-)

Velký úkol pro polovinu 5.C : NÁSOBILKÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!  Po víkendu vyzkouším !


Hezké odpoledne. J.U.


12.10.

Dobrý den,

dnešní informace jsou pouze pro maroda a lázeňáky. Jirko, Zuzko a Petře v ČJ jsme si pouštěli na youtube, jak se vyrábí instantní polévky. V učebnici probíráme popis děje, na jaře jste měli popsat osobu, třeba spolužáka nebo kamaráda. Podobně zkuste popsat výrobu instantní polévky. Podobně si můžete připomenout popis České republiky do vlastivědy (kde leží, co tvoří hranice, velká města, významné vodní plochy a toky, nejúrodnější místa...)

Pěkný den. J.U.10.10.

Dobrý den,

tento týden probíráme v matice jednotky hmotnosti a času, měli bychom se dopracovat na str. 35 -36. Zopakujeme si i učivo o trojúhelníku. Doma samostatně vyřešte slovní úlohy 3,4 a 5 na str. 28. V ČJ se učíme tvarosloví - předpony, kořen, přípony, zaměřili jsme se na koncovky a do pátku zopakujeme slova příbuzná. Do přírodovědy si zopakujte horniny, nerosty a vodstvo. Stále nám to ještě dělá problémy:-)

Mějte krásné podzimní odpoledne. J.U.


5.10.

Dobrý den,

info pro marody a lázeňáky:

ve vlastivědě jsme si zopakovali učivo o České republice a v PS jsme si vypracovali otázky ze Středočeského kraje. V geometrii jsme sestrojili trojúhelník, kružnici, u které jsme zvýraznili její průměr, a obdélník, u něhož jsme vypočítali obvod a obsah. Také jsme si popsali, co je to úhel. V ČJ slovní druhy a větné vzorce.


Pěkné odpoledne. J.U.


3.10.

Dobrý den,

v matice se tento týden dostaneme k převodům jednotek délky a hmotnosti, v geometrii pokračujeme v učivu o čtverci, obdélníku a jejich úhlopříčkách.

V ČJ opakujeme slovní druhy a mluvnické kategorie podstatných jmen a sloves. V přírodovědě probereme energetické suroviny.

DÚ do matiky: cv. 1,2,3 na str. 21


30.9.

Dobrý den,

dnes jsme shlédli poutavý dokument Planeta Praha. Zajímavé záběry živočichů, které by v našem městě, čekal málokdo, byly doplněny komentářem o jejich životě. 

Dobrovolný DÚ: Zkus si vypsat na papír co nejvíce druhů živočichů, které jsi ve filmu viděl a povyprávěj o tom rodičům. 

Užijte si víkend.  J.U.27.9.

Dobrý den,

jak jsem správně tušil, nové rozsazení nám vyhovuje, i proto si dnes (až na ten odchod do tělocvičny) zasluhujete malilinkatou pochvalu :-) Moc bych si přál, aby nám to takto fungovalo už napořád.

DÚ: v matice str. 18 slovní úlohy 6,7,8 a do ČJ v PS dokončit str. 7. A kdo nestihl ve slohu, dokončí popis třídy.

Na pátek si můžou děti přinést z domu v batůžku pití a popkorn, nebo jiné dobroty, přijde mi to v kinech už dost předražené.

Užijte si den volna. J.U.26.9. 

Dobrý den,

dnes jsme rozsadili děti do dvojic chlapec - dívka, abychom se mohli více soustředit na výuku. Opět jsme si připomněli základní pravidla a povinnosti ze školního řádu. Někteří páťáci se dokonce znovu musí naučit se přihlásit, pokud chce něco říct ostatním. Jako prvňáčci :-)

V matice  řešíme slovní úlohy, učíme se pracovat se zápornými čísly, opakujeme dělení se zbytkem a v geometrii opakujeme obvod a obsah čtverce a obdélníku. V ČJ stále opakujeme kořen slova, předponu a příponu, slova příbuzná a vyjmenovaná slova.

Na pátek si do kina děti vezmou 99,-

Hezký den, J.U.20.9.

Kino se koná v pátek, ale až příští týden :-)


19.9.

Dobrý den,

v matematice začínáme probírat záporná čísla a v geometrii opakujeme učivo o trojúhelníku, čtverci a obdélníku. V ČJ opakujeme slovní druhy a za jejich určování chválím bez výjimky celou třídu. Ale za co už pochválit nemohu všechny, jsou vyjmenovaná slova!!! Některým páťáčkům se během prázdnin asi vymazala z paměti. A naším společným úkolem bude vyjmenovaná slova do paměti navrátit. Takže dětičky, opakujte, opakujte! A ve čtvrtek si vás prověřím.

V pátek jdeme do kina na film Planeta Praha, sraz v 8:00 u pavilonu. návrat na oběd ve 12:00.


16.9.

Dobrý den,

prosím rodiče, kteří chtějí být přidáni do Whats App skupiny, aby mi napsali sms nebo e-mail. 

Hezký víkend.


15.9.

Dobrý den.

Info o výuce pro nemocné děti: v matice opakujeme učivo z loňska, zítra budeme na str.14  - ÚHEL, v ČJ v pracovním sešitě doděláme str. 13, průběžně opakujeme slovní druhy, vyjmenovaná slova a druhy vět, ve vlastivědě pravěk a starověk, pracujeme se slepou mapou ČR a v přírodovědě obecně o Zemi, živé a neživé přírodě.

Info k heslům do školy online: o zapomenutá hesla je třeba požádat na mail:   jana.liskova@zsbrectanova.cz   , generuje postupně, má toho moc.

WhatsAp ovou skupinu se budu snažit do zítra doplnit.

Mějte klidné odpoledne. J.U.


9.9.

Dobrý den,

zatím stále opakujeme učivo ze 4. ročníku, novou látku rozepíšu příští týden. 

Přístupová hesla na školu on line platí z loňska. V pondělí napíšeme s dětmi do deníčku pro ty, kteří ztratili, nebo si nepamatují. 

Přeji všem hezký víkend. J.U.


7.9.

Dobrý den, 

dnes budu k dispozici ve třídě před schůzkami od 17: 30 pro rodiče, kteří mají ve škole více dětí. J.U.


5.9.

Dobrý den.

Dnes si děti zapsali do deníčků seznam pomůcek do výtvarné výchovy a pracovních činností, pro jistotu uvádím ještě zde: 

nůžky, lepidlo, barvy vodové i temperové, fixy, pastelky, voskovky, průhledná izolepa, provázek, plastelína, špejle, štětce, barevné papíry, čtvrtky A4 (20 ks), A3 (10 ks), ubrus, zástěra.


Do tělesné výchovy sportovní úbor a boty, zatím na venkovní hřiště, až se zhorší počasí, tak i do tělocvičny.

Pěkné odpoledne. J.U.


1.9.

Dobrý den,

s radostí jsme se dnes všichni setkali po prázdninách a slavnostně se přivítali s prvňáčky před hlavním pavilonem. Zítra si budeme povídat o letních zážitcích, seznámíme se opět s důležitými body školního řádu a začneme si rozdávat pracovní sešity a učebnice, napíšeme si, jaké pomůcky a potřeby si letos pořídíme do výuky. A o velké přestávce bude malá PÁRTY, tak nezapomeňte s sebou dobroty. (rychlé špunty dodám já)

První platbu za pracovní sešity 664,- mohou posílat rodiče po dětech, nebo zaplatit v úterý na třídních schůzkách.


31.8.

Dobrý den, vážení rodiče a milí žáci a žákyně.

Máme tu další školní rok, tentokrát důležitý, protože bude vaším posledním na prvním stupni základního vzdělávání. A o to více se budeme zaměřovat na vaši samostatnost, kterou budete uplatňovat právě v dalších ročnících. Nicméně doufám, že i náš společný 5. ročník bude plný nových poznávání, vědomostí, ale i výletů a společné zábavy.

Těším se na zítřejší shledání. J.U.


PS: Třídní schůzky se konají v úterý 6.9. v 18:00.