Chemické závody, 8.A (J. Lišková)

26.04.2023

26. 4. se vydali žáci 8.A do iQLANDIE, kde na ně čekaly chemické závody. Žáci si vyzkoušeli práci chemika, vážili, odměřovali kapaliny, slévali roztoky a samozřejmě po sobě všechno použité nádobí důkladně umyli. Žáci vyzkoušeli chemickou obdobu přesýpacích hodin a zjistili, čím se dají tyto hodiny urychlit. Dále prozkoumali reakci, při které zinek vytěsnil měď z modré skalice a přesvědčili se, jaký vliv má na rychlost reakce míchání. Převedli mangan z oxidačního stavu sedm na dvojmocný. A nakonec zjistili, zda rychlost reakce závisí na velikosti reakčního povrchu. Po práci si dali něco dobrého v místní restauraci a potom prozkoumali ostatní expozice. Exkurze se vydařila a obohatila jejich obzory.